Ön Yazı Örnekleri – Göz Kamaştıran Bir Ön Yazı Nasıl Yazılır?

Bu kadar çok aday arasında fark yaratmak istiyorsanız güçlü bir CV’niz kadar güçlü bir ön yazınız da olmalı! Bu yazımızda ön yazı ve ön yazı örnekleri ile ilgili aradığınız tüm detayları bulacaksınız!
On-yazi-ornekleri-is-basvurusu-on-yazi
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

İş başvurularımızı online yaptığımız bir dünyada ön yazı gerçekten önemli mi? Cevabımız: Kesinlikle Önemli. Bu makalemizde ön yazı nedir, ön yazı başlığı ya da içeriği ne olmalı ve etkili bir ön yazı nasıl yazılır sorularına farklı farklı ön yazı örnekleri (ingilizce ön yazı örnekleri, kısa ön yazı örnekleri, yaratıcı ön yazı örnekleri deneyimsiz ya da deneyimli ön yazı örnekleri, vb.) ile cevap vereceğiz. 

SHRM’in yapmış olduğu araştırmaya göre mülakatçıların %43’ü, iş başvurusu ön yazı ile yapılmasını CV kadar önemli ve gerekli buluyor. Oysa iş başvurusu yaparken etkili bir önyazı ile başvuran aday sayısı bir elin parmağını geçmiyor.

İşte bu sizin için bir fırsattır. Diğer adaylardan ayrışmak istiyorsanız etkili bir önyazı yazarak bu fırsatı muhakkak değerlendirmelisiniz!

ÖN YAZI NEDİR?

Ön yazı, iş başvurusunda özgeçmişiniz dışında kendinizi tanıtmak ve başvurduğunuz pozisyona neler katabileceğinizi anlatmak için kullandığınız 1 sayfayı geçmeyen bir mektuptur.

Ön yazı, İngilizce ifade ile cover letter olarak geçer. Amerika’da iş başvuruları online olarak yapılmadığı dönemde mektup üzerinden adaylar CV’lerini göndermekteler ve bu mektuba da bir kapak yazısı konulması gerektiği için CV dışında ek bir yazı yazılmaktadır. Bu da günümüzdeki ön yazı formatını ortaya çıkartmıştır. 

Bu arada CV nasıl yazılır konusundaki önerilerimizi paylaştığımız ve Elon Musk’ın CV formatını hazırladığımız bu yazımıza göz atmayı unutmayın!

Tabi günümüzde yeni nesil ön yazı formatları da değişmiş durumda. Online iş başvurularının olduğu dünyamızda mektupla giden, uzun uzadıya yazılan, detaylı girişlerin yapıldığı ön yazı örnekleri yok. Artık önyazılar, iş başvurunuzu e-mail ile yapıyorsanız e-mailin açıklama bölümüne yazdığınız kısa yazı ya da kariyer sitesi üzerinden başvuruyorsanız başvuru bölümüne yazdığınız yazıdan oluşuyor.

Sonuç olarak, ön yazı nedir sorusuna verilen cevap da değişmiş oluyor: Mülakatçıyla özgeçmişiniz dışında iletişim kurabileceğiniz herhangi alana yazdığınız içerik, sizin bir nevi ön yazınız olmuş oluyor.

NEDEN ÖN YAZI YAZMALISINIZ?

Tabi, günümüzde artık CV’ler mektup ile gitmiyor, doğal olarak bir kapak yazısı yani ön yazı, İngilizce ifade ile cover letter ihtiyacı da ortadan kalktı diye düşünebilirsiniz. Oysa durum hiç öyle değil.  

İş bulmak konusundaki rekabetin bu kadar arttığı bir ortamda ön yazı gibi etkili bir silahı muhakkak kullanmanız gerekli.

Peki, adaylar bu silahı etkili kullanıyor mu? Kesinlikle hayır. Hiç etkili kullanmıyorlar. Bunun birden fazla gerekçesi var: Bazı adaylar açık söylemek gerekirse bu konuyu pek önemsemiyor. Kimi adayların ön yazı bilinci dahi yok. Kimi adaylar ise öneminin farkındalar ama ne yazması gerektiğini, nasıl yazması gerektiğini bilemiyor. 

Durum anlayacağınız bu kadar vahim. Açıkçası benim de çalıştığım şirketlerde kariyer siteleri üzerinden başvuran ya da mail ile iş başvurusunda ön yazı gönderen aday sayısı bir elin parmağını geçmiyordu. Ya da yazılan önyazılar hiç etkileyici değildi.

Kötü haber, önyazı yazmıyor olmamız SHRM’in yapmış olduğu araştırmaya göre şansınızı %30 oranında azaltıyor! Bu nedenle ön yazı yazmak şart! Peki, ön yazı yazmaktaki amacımız nedir?

Önyazı Yazmanın Temel Amacı Nedir?

Önyazı ile amacımız mülakatçının hızlı bir şekilde ilgisini çekmek ve CV’mizi dikkatlice okumasını sağlatabilmek. Hatta CV’ye bile gerek kalmadan mülakat davetini kapabilmek.

Unutmayın, etkili bir ön yazı ile mülakata davet edilme fırsatımız çok artacaktır. Bu fırsatı kaçırmayın. Çoğu aday ön yazının gücüne inanmıyor ya da önemsemiyor zaten. Siz etkili bir ön yazı yazın ve çok daha kolay bir şekilde ön plana çıkın!

ÖN YAZI NASIL YAZILIR?

Kariyer Uzmanı Krystal Yates etkili bir ön yazıyı şu şekilde tarif ediyor:

“Bir ön yazı nispeten basit olmalıdır: Pozisyonla neden ilgileniyorsun, şirket senle neden ilgilenmeli ve pozisyona neden en iyi uyan aday sensin bunları açıklamalısın! CV’ler okuyucuya şimdiye kadar nerede olduğunu anlatırken, ön yazılar nereye gitmeyi hayal ettiğinizi açıklar. ön yazı yazarken özgün olmak aklınızda tutmanız gereken en önemli şeydir, yazıyı fazla karmakarışık hale getirmekten de uzak durulmalıdır!”

Krystal Yates etkili bir ön yazı nasıl yazılır sorusuna çok güzel bir cevap vermiş! Peki, tavsiyeler güzel ama hem kısa olup, hem özgün olup hem de pozisyon için en iyi aday olduğumuzu nasıl açıklayacağız?

Gelin beraber etkili bir ön yazı yazalım!

Ön yazımızı iki ana adımda hazırlayacağız: Birinci adımda, ön yazımızın iskeletini oluşturacağız, yani genel kurgu ne olacak, bir nevi planlama yapacağız. Ardından da ikinci adımda, bir örnek üzerinden ön yazımızın içeriğini nasıl oluşturmamız gerektiğini öğreneceğiz.

1. Adım: Ön Yazımızın İskeletini Oluşturacağız

Eğer Amerika’da yaşasaydınız ve mektup ile CV’nizi gönderecek olsaydınız, ön yazı formatında dikkat etmeniz gereken çok fazla detay olurdu: İletişim bilgileriniz, tarihler, adres bilgileri, uzun uzadıya anlatılmış paragraflar. Yani neredeyse CV kadar dolu bir sayfa oluşturmanız gerekirdi.

Ancak, günümüzde artık sadece bir kariyer sitesi üzerinden mesaj atarak ya da bir e-mail ile CV’mizi iletip başvurumuzu tamamlayabiliyoruz. Hal böyle olunca yeni nesil ön yazı yazarken de konuyu olabildiğince kısa kesip karşı tarafı sıkmadan sonuca gitmeye çalışmamız gerekiyor.

Çünkü unutmayın, siz mülakatçının aradığı adaysınız ve bunu daha girişte ön yazınız ile hissettirmelisiniz. Bu nedenle yeni nesil bir ön yazının iskeletini yani yapısını da buna göre hazırlayacağız.

Yazacağımız ön yazı örneği 5 bölümden oluşmaktadır:

#1. Bölüm: İlk önce ön yazı adı (ön yazı başlığı) ve ön yazımızın sesleniş bölümü ile yani kime hitap edeceğimiz ile başlıyoruz. Ön yazımızı gönderirken mailimizin konu bölümü bir nevi ön yazı adı olmuş oluyor. Mailin konu kısmına pozisyonun başlığını muhakkak yazın ki ilgili kişi kolayca hangi konuyla ilgili mail attığınızı anlasın.

#2. Bölüm: İkinci adım, ne vesile ile hangi pozisyona başvurduğumuzu belirtiyoruz, burası ilk ana paragrafımız diyebiliriz. Eğer biri size bu pozisyonu önerdiyse ya da siz araştırıp bulduysanız bu detayları da burada yazmalısınız!

#3. Bölüm: Üçüncü adım en önemli adımımız. Pozisyon için uygun olduğumuz ile ilgili mülakatçıyı ikna edecek kanıtlar, başarı hikayeleri sunuyoruz. Özellikle pozisyonda aranan özellikler ile bizim sahip olduğumuz yetenekleri/deneyimleri birbirine bağlıyoruz. Steve Jobs’ın dediği gibi noktaları birleştiriyoruz.

#4. Bölüm: Dördüncü adımda iyi dileklerimizi iletip ve görüşmeyi merakla beklediğimizi vurgulayan bir cümle yazıyoruz. 

#5. Bölüm: Son adımda ise saygılarımızı sunarak ismimizi de yazarak ön yazımızı tamamlıyoruz.

Önyazımızın ana kurgusunu oluşturmuş olduk. Şimdi ikinci adımla yani önyazımızın içeriği ile devam ediyoruz. Tıpkı bir pozisyona başvuru yapar gibi gelin etkili bir ön yazı örneği hazırlayalım.

2.Adım: Ön Yazımızın İçeriğini Oluşturacağız

Diyelim ki bir satış danışmanı iş ilanına başvuracağız. İlanımız da kabaca şu şekilde olsun:

İş Tanımı:

 • Mağazamızda satış ve buna bağlı operasyon süreçlerini yönetmek
 • Müşterileri karşılayıp, ürünlerin tanıtımını yaparak gelen soruları cevaplamak
 • Müşterilerin ürünü alması konusunda ikna etmek ve satış hedeflerini gerçekleştirmek
 • Satış işlemlerini tamamlayarak operasyonel süreçleri hatasız tamamlamak
 • VİP müşterileri ek kampanyalar ve diğer gelişmeler hakkında bilgilendirmek

Aranan Özellikler:

 • Önlisans ya da lisans mezuniyeti
 • Tercihen mağazacılık sektöründe deneyim sahibi
 • Hedef odaklı çalışan, satış yetkinlikleri ve ikna kabiliyetleri güçlü
 • Ekip çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli
 • Esnek çalışma saatlerine adapte olabilecek

Peki, bu iş ilanına az önce saydığımız 5 adımlık kural seti üzerinden bir önyazı örneği yazalım:

#1. Bölüm: Birinci adımda yazıyı okuyacak kişiye hitap ediyoruz. Eğer ismini bilmiyorsak, “Sayın İnsan Kaynakları Yetkilisi”, diyerek başlanabilir. İsmini biliyorsak eğer örneğin “Ebru Hanım merhaba” diyerek başlayabiliriz. Biz linkedin üzerinden ilanı görmüştük ve mail ile başvuru yaptığımızı varsayalım ve kim olduğunu da gördüğümüz için ismi ile hitap edelim. 

“Ebru Hanım merhaba,

#2. Bölüm: İkinci adımla devam edelim. Başvuru gerekçemizi yazacağız.

Kariyer sitesinde yayınlanmış olan Mağaza Satış Danışmanı pozisyonu ile ilgili size yazıyorum. Daha önce başka bir şirkette beraber çalıştığım yakın arkadaşım Ahmet Yıldız da satış danışmanı olarak Beşiktaş mağazanızda çalışıyor ve şirketinizden büyük bir övgüyle bahsediyor. Bu nedenle, ben de bu güzel fırsatı görür görmez onu aradım. Pozisyonun bana çok uyduğunu belirtti ve başvuru için size yazmam konusunda beni yönlendirdi.

Evet bu tarz bir giriş paragrafı yazabilirsiniz. Burada en büyük tavsiyemiz yapacağınız başvurunun bir hikayesi olması. Örneğin, firmada çalışan bir arkadaşınızın sizi yönlendirmesi, yeni iş ilanlarınız için sürekli takip edip bu ilanı beklemiş olmanız, firmanın ürünlerine hayran oluşunuz, aynı sektörde çalışmış olup başvurduğunuz bu firmanın iyi bir rakip firma olduğunu biliyor olmanız, vb. 

Bu ilgi çekici giriş paragrafı ile işe alım uzmanına İngilizce’de hook denen kanca atma hareketini yapmış oluyoruz. Yani onu yazıyı okumaya devam etmesi için çekiyoruz.

Unutmayın burada en önemli şey şu: rastgele başvurmadığımızı karşı tarafa hissettirip daha ilk paragrafta onun ilgisini çekmek.

#3. Bölüm: Üçüncü paragrafla devam ediyoruz. Bu adımda pozisyona neler katabileceğinizi anlattığımız kısım. Örneklerle destekleyerek bir başarı hikâyesi oluşturacağız.

Önceki şirketimde satış danışmanı olarak büyük bir keyif ve özveri ile çalıştım. Bu iş çıktılarıma da yansıdı. 2 yıllık dönem içerisinde performans notum %95’in altına hiç düşmedi. Müşteriler ile kurduğum etkili iletişim ve hatasız operasyonum nedeniyle 3 kez ayın en iyi elemanı olarak seçildim. Ayrıca, o dönem mağazamız şirketin en iyi mağazalarından biri olarak da çeşitli ödüller almaya hak kazandı. Yarattığım müşteri memnuniyeti, gösterdiğim çalışma performansı ve çalışma arkadaşlarımla etkili işbirliği açısından aramakta olduğunuz satış danışmanı pozisyonu için doğru bir aday olduğuma inanıyorum.

Şeklinde bir cümle ile hem bir başarı hikayesi yaratıyorsunuz hem de örnekler ile mülakatçıya kanıtlar sunmuş olacaksınız.

#4. Bölüm: Dördüncü adımda ise konuyu çok fazla uzatmadan iyi dileklerimizle beraber yüz yüze görüşmeye vurgu yapıyoruz.

Ekte CV’imi iletiyorum, eğer sizin için de uygunsa yüz yüze görüşmekten ve hikayemi daha detaylı anlatmaktan büyük mutluluk duyarım. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

#5. Bölüm: Son adımda ise saygılarımızı sunup mailimizi sonlandırıyoruz. Bu kısma iletişim bilgilerinizi de yazabilirsiniz ki size kolayca ulaşabilsin.

Saygılarımla,

Enis Altıok

[email protected]

0555 123 45 67

Bu ön yazı örneği ile ilk örneğimizin içeriğini yazmış olduk.

ÖN YAZI ÖRNEKLERİ 1 (İNGİLİZCE ÖN YAZI ÖRNEKLERİ)

Yukarıda içeriğini yazmış olduğumuz ön yazı örneği bir deneyimli adayın ön yazı örneği idi ve yarım sayfayı geçmeyecek şekilde kısa bir öyazı olarak hazırlamıştık. Şimdi bu içeriği ilk örneğimiz olarak aşağıda derli toplu olarak dilerseniz indirebilir, dilerseniz kopyalayabilirsiniz:

Ön Yazı Adı (Ön Yazı Başlığı Örnekleri): Mağaza Satış Danışmanı Pozisyonu İçin Başvurum

Ebru Hanım merhaba,

Kariyer sitesinde yayınlanmış olan Mağaza Satış Danışmanı pozisyonu ile ilgili size yazıyorum. Daha önce başka bir şirkette beraber çalıştığım yakın arkadaşım Ahmet Yıldız da satış danışmanı olarak Beşiktaş mağazanızda çalışıyor. Kendisi şirketinizden büyük bir övgüyle bahsediyor. Bu nedenle, ben de bu güzel fırsatı görür görmez onu aradım. Pozisyonun bana çok uyduğunu belirtti ve başvuru için size yazmam konusunda beni yönlendirdi.

Önceki şirketimde satış danışmanı olarak büyük bir keyif ve özveri ile çalıştım. Bu iş çıktılarıma da yansıdı. 2 yıllık dönem içerisinde performans notum %95’in altına hiç düşmedi. Müşteriler ile kurduğum etkili iletişim ve hatasız operasyonum nedeniyle 3 kez ayın en iyi elemanı olarak seçildim. Ayrıca, o dönem mağazamız şirketin en iyi mağazalarından biri olarak da çeşitli ödüller almaya hak kazandı. Yarattığım müşteri memnuniyeti, gösterdiğim çalışma performansı ve çalışma arkadaşlarımla etkili işbirliği açısından aramakta olduğunuz satış danışmanı pozisyonu için doğru bir aday olduğuma inanıyorum.

Ekte CV’imi iletiyorum, eğer sizin için de uygunsa yüz yüze görüşmekten ve hikayemi daha detaylı anlatmaktan büyük mutluluk duyarım. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Deneyimli bir aday iseniz özellikle üçüncü paragrafı yani kanıt bölümünü maksimum oranda doldurmanız gerekir. Mülakatçının ilgisini en çok bu alan ile çekebilirsiniz.

Bu örneğimiz deneyimli adaylar içindi, peki ön yazı örnekleri deneyimsiz adaylar için nasıl olmalı?

ÖN YAZI ÖRNEKLERİ 2 (KISA ÖN YAZI ÖRNEKLERİ DENEYİMSİZ)

Ön yazı örnekleri deneyimsiz adaylar için de benzer bir iskelet yapısı ile hazırlanabilir. Bu seferki iş ilanımız yeni mezun iş ilanı olsun, hatta en sık ilan çıkılan konu olan Management Trainee (MT) programları için bir iş ilanına başvuralım.

İş İlanı:

 • Enerji dolu, hayallerinin peşinde koşan,
 • Satış, pazarlama, müşteri ilişkileri konularına ilgi duyan,
 • Sorunlara çözüm geliştirmek ve farklı fikirler üretmekle motive olan
 • Yarının lideri olmayı hedefleyen genç profesyoneller

Aranan Özellikler:

 • Lisan mezunları (tercihen bu yıl mezun olacak olan) ya da yüksek lisans mezunu
 • Tercihen staj deneyimi olan
 • İngilizce seviyesi mükemmel düzeyde olan
 • MS Office programlarını mükemmel düzeyde kullanabilen
 • Ekip çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli

Biliyorum çoğu firma yeni mezun iş ilanlarında deneyim arayabiliyor. Hatta bu süre 1 yıl ya da 2 yıl bile olabiliyor. Bu gerçekten çok can sıkıcı bir nokta. Bunun temelinde yatan gerekçe adayları eleyebilmek ve pişmiş hazır çalışanı yeni mezunmuş gibi kapabilmek (tabi yeni mezun ücreti ile). Çünkü bazı adaylar gerçekten üniversite dönemlerinde bile tam zamanlı çalışarak deneyimlerini arttırabiliyor. Firmalar da bu kitleyi çekmenin peşinde.

Açıkçası staj yapmak da sonuçta bir deneyim. Unutmayın stajınız varsa, hele ki güçlü bir staj bulduysanız ön yazı örneği hazırlamak çok daha kolay olacaktır. Ancak, herkesin stajı olmayabiliyor. Bu nedenle ben bu ön yazı örneğini hem stajı olanlara hem de olmayanlara yönelik geniş bir şekilde yazacağım.

İş başvurusu ön yazı örnekleri yeni mezun örneği:

Ön Yazı Adı (Ön Yazı Başlığı Örnekleri): MT  Programı’nıza Başvurum Hakkında

Sayın İnsan Kaynakları Yetkilisi,

Şirketinizin MT (Management Trainee) programıyla ilgili sizlere yazıyorum. Üniversitemizde düzenlenen kariyer fuarında MT programı hakkında paylaşılan bilgiler bende büyük bir merak uyandırdı ve daha o gün şirketinizi araştırmaya başladım. Hem internetten hem de çevremden öğrendiklerim, kariyer yolculuğum için şirketinizin çok doğru bir başlangıç olacağı mesajını bana verdi. Bu nedenle hiç zaman kaybetmeden kariyer fuarında Ahmet Bey’in vermiş olduğu bu mail grubuna CV’imi ileterek başvurumu yapmak istedim.

Bu pozisyonun beni neden çok heyecanlandırdığını açıklayayım size. Şu an üniversitemde İşletme son sınıf öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam ediyorum ve İşletme Kulübü’müzün kurumsal ilişkiler sorumluluğunu yürütüyorum. İletişim ve ilişki yönetimi benim en güçlü yönlerim ve bu güçlü yönler ile hangi organizasyon olursa olsun (içinde yer aldığım projeler, kulüp çalışmaları, staj deneyimlerim, konferanslar, vb.) büyük fark yarattığıma inanıyorum. Örneğin, İşletme Kulübü’müz için sponsor bulunamadığı ve finansal işlerden sorumlu arkadaşlarımızın finansal kaynak bulmakta çok zorlandığı bir dönemde kurumsal ilişkiler sorumluluğunu üstlenerek kulüp içinden arkadaşlarımla küçük bir ekip kurdum. Ekibimle çok sıkı bir çalışma sonucunda firmaları sponsorluk konusunda ikna ederek bütçemizi önceki yıla göre %40 oranında arttırdık. Üstelik firma temsilcileri ile kurmuş olduğum etkili iletişim ile önümüzdeki yıl için bile birçok firmanın sponsorluğunu garanti altına aldık. Bu açıdan bakıldığında satış ve müşteri ilişkileri konularına büyük bir yatkınlığım olduğuna inanıyorum. İnsanlar ile iletişim kurmayı, onları işbirliğine ikna etmeyi ve sürdürülebilir ilişkiler yürütmeyi her zaman yapıma çok uygun bulmuşumdur.

Vermiş olduğunuz iş ilanı, güçlü yönlerimi hayata geçirebileceğime inandığım bir pozisyonu bana işaret ettiği için büyük bir heyecan içindeyim. Bu anlamda doğru bir aday olduğumu daha fazla anlatabilmek ve sizlerle tanışmak için CV’imi dikkate alıp görüşme fırsatı verirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden tüm ilginiz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Bu ön yazı örneği de, mülakatçıyı ilk okuduğunda vuracak ön yazı örnekleri arasından biridir. Tabi bu ön yazı örneği yeni mezun adaylar içindir (tabi staj başvurusu ön yazı örneği olarak da kullanılabilir). 

Peki, bu ön yazı örneğini hazırlarken neler yaptım?

#1. En önemli olan şey, önyazımı tamamen o iş ilanına özel bir şekilde yazdım. Yani, kesinlikle genel geçer yazılmış ya da kopyala yapıştır yapılarak yazılmış bir önyazı örneği değil bu. İşe alım uzmanları bu farkı hemen anlayacaklardır: Aday başvuru yaparken çok özel hazırlanmış, uğraşmış, çabalamış ve önem vermiş diyeceklerdir.

#2. Diğer önemli nokta ise, seslenişten sonraki paragrafta yani giriş paragrafında samimi bir şekilde heyecanımı vurgulayarak işe alım uzmanının dikkatini çekiyorum. Şirketi nasıl merak ettiğimi, nasıl araştırdığımı ve burada çalışmayı çok istediğimi hissettiriyorum. Okuyucuya kanca atarak yazının devamını okumasını sağlıyorum.

#3. Sonraki ana paragrafta ise tam aradıkları aday olduğum yönünde kanıtlar sunuyorum. Gelecek potansiyelimin ne kadar yüksek olduğunu hissettiriyorum ki en azından mülakatı kapayım. Unutmayın, önyazı yazmanın amacı mülakatı kapabilmek. Bizi mülakata davet ederlerse önyazımız da CV’miz de misyonunu tamamlamış olacak.

Yeni mezun ön yazı örneğimizi de tamamlamış olduk. İş başvurusu ön yazı örnekleri yeni mezun adaylar için pek kolay değildir. Deneyim sınırlı olduğu için yazılacak pek bir şey yokmuş gibi gelebilir ancak herkesin bir hikayesi olduğu gibi sizin de anlatacağınız bir hikayeniz vardır. Bunu düşünerek önyazınızı şekillendirebilirsiniz.

ÖN YAZI ÖRNEKLERİ 3 (İNGİLİZCE ÖN YAZI ÖRNEKLERİ)

Önceki önyazı örneğimizde MT programına başvuru için bir ön yazı örneği hazırladık. Ancak özellikle Linkedin üzerinden şirketlerin MT iş ilanlarını incelerseniz göreceksiniz ki bu tarz ilanların çoğu İngilizce yazılmıştır. Temelde bunun gerekçesi, MT adaylarından çok iyi düzeyde İngilizce bilgisi beklenmesidir.Bu nedenle, biz de az önce yazdığımız MT önyazı örneğini bir İngilizce ön yazı örneği haline dönüştüreceğiz.

Ön Yazı Adı (Ön Yazı Başlığı Örnekleri): About My Application to Your MT (Management Trainee) Program

Dear Human Resources Officer,

I am writing to you about your company’s MT (Management Trainee) program. The information shared about the MT program in the career fair held at our university aroused a great curiosity in me and I started researching your company. What I learned both on the internet and around me gave me the message that your company would be the right start for my career journey. For this reason, I wanted to make my application by sending my CV to this mail group given by Mr. Ahmet in the career fair.

Let me explain why I’m so excited about this position. Currently, I continue my education as a senior student at my university and I am responsible for the corporate relations of our Business Club. Communication and relationship management are my strengths and I believe that I make a big difference with these strengths, no matter which organization (the projects I’m involved in, my club work, my internship experiences, conferences, etc.). For example, I started a small team with my friends from within the club by assuming the responsibility of corporate relations in a period when our Business Club couldn’t find sponsors and our friends had difficulty finding financial resources. As a result of a very hard work with my team, we increased our budget by 40% compared to the previous year by convincing the companies about sponsorship. Moreover, with the effective communication I have established with the company representatives, we have ensured the sponsorship of many companies even for the next year. From this point of view, I believe that I have a great interest in sales and customer relations. I have always found it very appropriate to communicate with people, convince them to cooperate and maintain sustainable relationships.

I’m very excited that your job posting points me to a position I believe I can implement my strengths. In this sense, I would be more than happy to give you the opportunity to discuss my CV to meet more and to meet you. Thank you in advance for all your attention.

Best regards,

Önceden olsa bu yazıyı sıfırdan İngilizce ön yazı olarak hazırlardım ancak Google Translate o kadar güçlendi ki Türkçe yazdığım önyazımı önce orada İngilizce çevirip sonrasında doğru mu çevirmiş yanlış mı çevirmiş diye kısacık kontrol edip ilerleyeceğim. Böylece kolayca İngilizce ön yazı örneği elde etmiş olacağız. Yeri gelmişken söyleyeyim. Bu kısa ön yazı örnekleri, Linkedin ön yazı örnekleri olarak da kullanabileceğiniz yazılardır çünkü Linkedin içerisinde de bu şekilde mesaj yazabileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Linkedin iş başvurularınızda da muhakkak açıklama yani bir ön yazı yazın.

ÖN YAZI ÖRNEKLERİ 4 (BONUS: Kendi Önyazım)

Bonus olarak benim 3-4 yıl önce iş başvurusunda yazdığım ve hızlıca dönüş alıp mülakata davet edildiğim ön yazı örneğimi aşağıda paylaşıyorum. İş ilanı yok elimde ancak Google ile bir danışman firmanın Lizbon merkezli yürüttüğü dijital temelli bir projedeki uzmanlık rolüne bu önyazı ile başvurmuştum. Linkedin üzerinden ilanı duyuran işe alım uzmanı açıklamaları Türkçe yazdığı için ben de Türkçe yazmıştım, bu nedenle  İngilizce ön yazı örneği değil, Türkçe bir örnek olacak bu. Ufak tefek proje ve şirket isimleri hariç ön yazımı birebir aşağıya koyuyorum.

Ön Yazı Adı (Ön Yazı Başlığı Örnekleri): Search Language Specialist – Enis Altıok

Seda Hanım merhaba,

Linkedin üzerinden paylaşmış olduğunuz Search Language Specialist pozisyonu ile ilgili size yazıyorum. 

Hem İK hem de diğer departmanlarda dijital temelli projeler üzerine çalışıyorum. Özellikle son 2 yıldır HR ile IT ekipleri arasında köprü görevi görerek, dijitalleşme çalışmaları kapsamında birçok farklı projede görev aldım. Bu projeler arasında tüm çalışanların kullanabileceği şirket içi iletişim, oyunlaştırma ve ödüllendirme mobil uygulamaları da yer almaktadır. Hatta başından sonuna kadar tasarımını yapıp yönettiğim kariyer uygulamamız, şirketimizin Lizbon’da bulunan yabancı ortağının da dikkatini çekmiş ve iki hafta önce confcall ile projeyi yabancı ortaklarımıza anlatmıştım.  Bu nedenle Lizbon’da görevlendirilecek olan bu pozisyonu görür görmez Portekiz fikri daha da sıcak geldi.

Bu pozisyon için en çok aranan özelliğin dil yeteneği olduğunun farkındayım. İngilizce dil seviyeim, eğitimlerim ve deneyimlerim sayesinde ileri düzeyde. Ayrıca, İspanyolca’da ise orta düzeydeyim. İspanya’da Erasmus programına katıldığım dönemde Lizbon’a da 3 günlük gezi fırsatı bulmuş ve Portekizliler ile de belli oranda rahat bir diyalog kurabilmiştim (İspanyolca ve Portekizce birbirlerine gerçekten çok yakın diller). Kısa sürede Portekizce’yi de akıcı hale getirebileceğim fikrindeyim. 

Ekte CV’imi iletiyorum. İlginizi çekmesi halinde görüşmekten memnuniyet duyarım.

Saygılarımla,

Arkadaşlar, dikkat ettiyseniz ön yazı örneğinde neredeyse hiç abartı yok. Tamamen pozisyona özgü, geçmişteki noktaları birleştirdiğim ve bu noktaları başvurduğum pozisyona bağladığım bir ön yazı örneği. Yani tıpkı Steve Jobs‘ın dediği gibi noktaları ileriye dönük birleştirdim. Başvuru gerekçemi bir hikayeye bağlıyorum, bir anlam katıyorum bu başvuruya. Temelde özgün ve yaratıcı ön yazı örnekleri arasına girebilecek bir yazı bu da.

Şunu da not düşmeliyim. İşe alım uzmanı daha o hafta başvuruma dönüş yapmıştı. Yani önyazım amacına ulaşmış, misyonunu tamamlamıştı.

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN KRİTİK NOKTALAR

Yukarıda ön yazı nedir ve ön yazı nasıl yazılır sorularına cevap verdik. Ardından da etkili ön yazı örnekleri paylaştık. Yazımızı bitirmeden önce dikkat etmeniz gereken 4 kritik kuralı da tekrar vurgulamam gerekli:

 1. İlk kuralımız lütfen özgün olun. Hikayeniz size ait olsun. Biz tasarım olarak nasıl yazmanız gerektiğini söyledik ama kopyalayıp birebir yapıştırmayın. Zaten kimsenin hikayesi birbirine benzemez. Piyasada dolaşan ön yazı örneklerini kopyalayıp yapıştırmayın!
 2. Yarım sayfayı geçmeyin. Yani maksimum 200 kelimede yazınızı bitirin! Çok uzatarak mülakatçının canını sıkmayın!
 3. Abartılı girişlerden uzak durun. Sırf mülakatçıyı etkileyeceğim diye gösteriş yapmayın. “Satışlarınız kötü mü gidiyor, çözümü işte karşınızda.” gibi showlar ile başlayan ön yazılar yazmayın! Gerçek hikayenizi samimi ve basit bir şekilde anlatın. Yaratıcı ön yazı örnekleri yazmak demek abartılı ifadeler kullanmak demek değildir. Yukarıda örneğini verdiğimiz önyazıların tamamını yaratıcı ön yazı örnekleri olarak değerlendirebilirsiniz, neden? Çünkü her bir ön yazımız, başvurduğumuz pozisyona özgü hazırlıyoruz, hikayesi tamamen bize ait. Yani hepsi yaratıcı ön yazı örnekleri diyebiliriz.
 4. Bir Göz Çevrenizdekilere Okutturun! Devrik cümleler, kelime hataları gibi durumlardan kaçınmak için bir göz muhakkak çevrenizden güvenilir birilerine okutun.

Dikkat etmemiz gerekenler bu şekilde. Umarım önyazı nedir, nasıl yazılır ile ilgili tavsiyelerimiz ve ön yazı örnekleri işinize yarar.

Unutmayın, ön yazı ve CV yazmaktaki tek amacınız yüz yüze mülakata davet edilmektir. Bu açıdan, ön yazınızın sizi mülakata taşıyacak güce sahip olduğundan muhakkak emin olun. Ön yazı örnekleri ile ilgili yazımızdan sonra CV nasıl hazırlanır ve CV örnekleri yazılarımızı okuyabilirsiniz.

YOUTUBE VİDEOMUZU İZLE!

Bu konuyla ilgili Youtube kanalımızda bulunan videomuzu da izleyebilirsiniz.

Sorunuz olursa Youtube videolarımızın yorum bölümünü kullanarak bize hızlıca ulaşabilirsiniz! Kanalımıza abone olmayı da unutmayın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler