CV Nasıl Hazırlanır? Yeni Nesil İnfografik CV Örneği İndir!

Bir iki sayfalık bir yazı hayatımızı değiştirebilir mi? Hem de fazlasıyla. Bu yazımızda size etkili bir CV nasıl hazırlanır, CV hazırlama temel kuralları nelerdir ve sizi diğerlerinden ayıracak CV örnekleri nelerdir tüm detayları ile anlatacağız.
CV-nasil-hazirlanir-CV-hazirlama-CV-ornekleri
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

İşe alım uzmanlarının bir CV’yi (özgeçmişi) gözden geçirme süresi 6 saniyedir. Şaka yapmıyoruz, durum çok ciddi. Bu yazımızda bu 6 saniyelik süre zarfında işe alım uzmanının ilgisini çekecek ve sizi mülakata davet ettirecek bir CV nasıl hazırlanır, İK’cıların gözleri kamaştıracak CV hazırlama teknikleri neler, en iyi CV örnekleri nasıl olmalı ve ELON MUSK CV örneğini sizlerle paylaşacağız.

ELON MUSK CV ÖRNEĞİ İÇİN TIKLA!

6 saniye çok kısa dediğinizi duyar gibiyiz ancak kesinlikle abartmıyorum. Durumu daha net anlamanız için biraz görselleştirelim. İşe alım uzmanı işe geliyor, masasını düzenliyor, kahvesini alıyor ve başvuru yapmış adayların CV’lerini yani özgeçmişlerini incelemek için bilgisayarının başına geçiyor. Kahvesini yudumlarken de başvuru yapmış adayların CV’lerini şöyle baştan aşağıya süzüyor. Bu süre de maksimum 6 saniye, yani tıpkı bir vine videosu izlemek gibi.

Şaka yapmıyorum. Çünkü uzmanlar bu kısacık sürede aslında CV’nizin geri kalanının okumaya değer olup olmadığına karar veriyor. Eğer gerçekten ilgilerini çektiyse 1-2 dakikasını daha  ayırıp detayları incelemeye başlıyor ve yüz yüze görüşmeye yani mülakata davet edip etmeme kararı veriyor.

Peki, kendi özgeçmişinizi düşünüp samimi bir şekilde cevap verin: yüzlerce CV arasında sizinki gerçekten işe alım uzmanlarının ilgilerini çekip fark yaratabilir mi? Bu yazımızda fark yaratacak, yaratıcı bir CV örneğini adım adım hazırlıyoruz!

Not: CV kadar önemli bir konu daha var: Önyazımız. Mülakatçıların %43 yazacağınız önyazıya CV kadar önem veriyor. Önyazı hazırlamak konusunda derinlemesine hazırlamış olduğumuz ve bir çok farklı ön yazı örneği verdiğimiz bu yazımızı da okumadan geçmeyin.

CV Açılımı Nedir? CV Ne Demek?

CV açılımı latin kökenli olan Curriculum Vitae ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Curriculum Vitae ise Latince’de ‘course of life’ anlamına gelir. ‘Course of life’ ifadesinin ise Türkçe çevirisine baktığımızda ‘yaşam seyri’ anlamına geldiğini görmekteyiz. Peki, CV ne demek derseniz, CV, bir kişinin eğitim ve iş yaşamını anlatan detaylı bir dokümandır. CV ifadesinin okunuşu ise sivi şeklindedir.

CV ifadesi yerine kullanılan ifade ise özgeçmiş terimidir. CV ve özgeçmiş ifadeleri çoğunlukla ülkemizde aynı anlamda kullanılmaktadır. Ancak, Amerika’da resume ifadesi olarak geçen özgeçmiş kısa bir form iken, CV daha detaylı bilgilerin verildiği bir dokümandır.

CV Hazırlama Amacı Nedir?

CV hazırlama ve bir işe alım uzmanına CV iletmenin tek bir ana amacı vardır, tek bir varlık sebebi. O da “mülakata daveti kapabilmek”. Eğer CV’niz sizi mülakata davet ettirebildiyse misyonunu başarılı bir şekilde tamamlamış demektir.

Şunu unutmayın, bir pozisyona iş başvurusunda bulunmuş adayların sadece %2’si mülakata davet ediliyor, kalan %98’inin CV’si malesef mülakatçıların ilgisini çekemiyor. Yani, bizim öyle güçlü ve ilgili çekici bir CV’miz olmalı ki bu %2’lik dilime girerek mülakat davetini kapalım. Peki, nasıl?

CV Nasıl Hazırlanır?

CV nasıl hazırlanır sorusunun cevabını vermeden önce en başta şunu belirtmem gerekli. CV hazırlamak zaman isteyen bir iştir. 5 dakikada ŞİPŞAK olacak bir şey değildir. Hele ki profesyonel bir CV hazırlamak istiyorsanız gerçekten emek vermelisiniz ki işe yarasın.

Peki, güçlü bir CV nasıl hazırlanır? Etkili bir CV oluşturabilmenin 5 önemli adımı vardır:

 1. Adim: Yazacağımız dile karar vermek! İngilizce CV mi yoksa Türkçe CV mi  hazırlayacaksınız?
 2. Adim: CV formatımızı seçmek! Nasıl bir CV formatı kullanacağız?
 3. Adim: CV başlıkları neler olacağına karar vermek!
 4. Adim: Başlıkları uygun şekilde sıralamak!
 5. Adim: En önemlisi de başlıkların içeriğini oluşturmak!

Şimdi de bu adımları izleyerek size  mülakat davetini kapmanızı sağlayacak bir CV örneği hazırlayalım!

1. Adım: Dil Seçimi - İngilizce CV

Türkçe mi yoksa İngilizce CV mi yazacağız? Türkiye’de yaşıyoruz tabi ki Türkçe CV yazacağız demek isterdim ancak durum hiç öyle değil. Tam tersi eğer mülakatçıyı en başta etkilemek istiyorsak İngilizce CV hazırlamak şart!

Neden? Çünkü dikkat ettiyseniz ülkemizde tüm işverenler alacakları kişilerde muhakkak belli bir seviyede İngilizce bilgisi istiyor, şirkette İngilizce konuşulsun ya da konuşulmasın! Doğal olarak İngilizcenizi kanıtlamanın en kolay yolu İngilizce CV hazırlamaktır. Böylece mülakatçının kafasındaki soru işaretlerini daha en başta azaltmış olursunuz.

Tabi, bir İngilizce CV hazırlamak için  İngilizce dil bilginiz çok iyi düzeyde olmayabilir. Ama İngilizce bilginiz çok iyi olsun ya da olmasın, CV’nizin içeriğini profesyonel bir İngilizce ile hazırlayabilmenin çok etkili bir yöntemi var, onu 5. adımda yeri geldiğinde açıklayacağım. 

Peki, dil konusunda İngilizce CV hazırlamak üzerine karar kıldığımıza göre ikinci adıma geçebiliriz.

2. Adım: CV Formatı

Nasıl bir CV formatı kullanacağız? Klasik özgeçmiş örnekleri arasından mı seçmeliyiz yoksa infografik tasarım temel alarak yani kreatif cv / yaratıcı cv örnekleri arasından bir seçim mi yapmalıyız?

Şu bir gerçek: Ülkemizde özgeçmişlerin neredeyse %99’u klasik özgeçmiş örnekleri formatında hazırlanıyor yani ya standart Word de CV hazırlama şeklinde oluyor ya da kariyer sitelerinden CV hazırlama formu / hazır CV örnekleri indirilerek elde ediliyor. Tabi bu tarz formatlar da aynı CV yapılarının kullanılmasına ve bir birine benzeyen CV yapılarının çoğalmasına sebep olmakta.

İnfografik özgeçmiş örnekleri ise yani yaratıcı cv örnekleri günümüzde oldukça nadir karşımıza çıkıyor. 

Peki, infografik özgeçmiş nedir? 

İnfografik özgeçmiş yani CV’ler, görsel öğeler ve renkli grafiklerden oluşan standart bilgiyi göz alıcı ve fark yaratacak şekilde sunan yeni nesil bir CV formatıdır. Eğer ilgi çekici, fark yaratıcı, yeni nesil bir CV’den bahsediyorsak benim tercihim kesinlikle infografik CV hazırlamak olur. 

2020’lere geldiğimiz bu dönemde artık klasik CV’lerin yerini infografik tasarımlı CV’lerin alması kaçınılmaz. Ancak infografik CV kullanacağım derken ipin ucunu kaçırıp rengarenk bir CV de hazırlamamalıyız. Profesyonel CV hazırlamak ve sadelik bizim için her zaman çok önemli olmalıdır. Bu anlamda çok güzel bir örnek var elimizde, Elon Musk’ın CV’si. Tasarım olarak gerçekten çok beğendiğim CV’lerden biri. Biz de bu yazımızda buna benzer bir CV hazırlayacağız. 

Peki, böyle bir CV formatını nasıl hazırlayacağız, nerede tasarlayacağız diye sorabilirsiniz.

Word üzerinden bu tarz CV’ler hazırlamak pek kolay değil arkadaşlar. Elbette hazırlayabilirsiniz ancak çok yorucu olur çünkü word daha çok yazmak için uygun, tasarım için pek uygun değil..

Bunun yerine benim tercih kesinlikle powerpoint. Hepiniz okulda ya da işyerinde powerpoint ile haşır neşir olmuşuzdur zaten.

Powerpoint tasarım olarak çok büyük kolaylık sağlıyor. Ben de Elon Musk’ı da örnek alarak bir tane CV formatı hazırladım sizler için ve bu yazıya ekliyorum. 

Bu örnek cv formatı indirerek benle beraber CV’nizi tasarlamaya başlayabilirsiniz. Sonrasında bu formatı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Farklı renkler koyabilir, ekstra grafikler ekleyebilirsiniz. 

Peki, CV formatımızı infografik CV olarak belirledikten sonra üçüncü adım ile devam edebiliriz!

3. Adım: CV Başlıkları

CV’nizdeki başlıklar mülakatçıyı etkilemeniz açısından çok önemli. CV’miz hangi ana başlıklardan oluşacak?

Bir CV’de olması gereken başlıkları 7 ana kategoride toplayabiliriz:

 • Eğitim bilgileri,
 • Deneyimler,
 • Dil bilgisi,
 • Yetenekler,
 • Sertifikalar & başarılar,
 • İlgi alanları,
 • İletişim bilgileri

4. Adım: CV Başlıklarının Sıralanışı

CV’mizin ana başlıklarını belirledik. 4. adımımız bu başlıkları sıralamak var. Ana başlıklarımızı hangi sırayla oluşturacağımız kısmında temel almamız gereken şey deneyim süremizdir. 

Eğer full-time iş deneyimimiz azsa ya da hiç deneyimi olmayan bir üniversite öğrencisiysek önceliğe eğitim bilgilerimizi koymalıyız. Çünkü elimizdeki en önemli güç budur. Unutmayın amacımız işe alım uzmanının CV’mizi gördüğü ilk 5-10 saniye içinde ilgisini çekebilmek.

Eğer 5-10 yılı aşkın süredir iş dünyasındaysak ve sahip olduğumuz iş deneyimleri başvurduğumuz pozisyon için çok değerliyse önceliği iş deneyimlerine vermeli, ardından eğitimlerimizden bahsetmeliyiz. Ama biz bugünlük az deneyimli bir aday olarak ilerleyeceğiz. Bu nedenle önce eğitim bilgileri ile başlıyoruz.

Sonraki sıralama ise pozisyon için en değerli olacak güçlü yönlerinizle alakalıdır. Örneğin, almış olduğunuz sertifikalar  ya da ödüller başvurmuş olduğunuz pozisyon için çok değerliyse önceliği ona vermeliyiz. Ya da dil bilgisi çok kritikse onu daha yukarılara almalıyız.

Bizim için dil bilgisi öncelikli olsun, sonra yetenekler gelsin, sonra da sertifikalar bölümünü koyalım. En sona da ilgi alanlarınızı yazabilirsiniz. İletişim bilgileri ise genelde CV’nin sağ üst köşesinde olur.

5. Adım: CV İçeriğinin Yazılması

Şimdi geldik son ve en en zorlu adıma. Ana başlıklarımızın içeriğini hazırlayarak CV’mizi tamamlayacağız. İlk olarak işin kolay ve keyifli kısmıyla başlayalım. İsim-Fotoğraf ve İletişim Bilgileri kısmı. 

Amerika’da yaşıyor olsaydınız fotoğrafı kesinlikle koymayın derdim ancak burası Türkiye, fotoğraf koymakta fayda var. Ancak lütfen profesyonel bir fotoğraf kullanın.  İnanın o kadar komik fotoğraflar geliyor ki tahmin bile edemezsiniz. Peki, isim, iletisim bilgileri ve fotografi tamamladik.

Deneyimimiz çok olmadığı için önce eğitim bilgilerimiz yani akademik bilgilerimiz ile başlıyoruz. Ne zaman, hangi okul ve bölümden mezun oldunuz? bunları yazalım. Unutmayın CV’de yazacaklarınız en yeni tarihli olan her zaman üstte olacak şekilde olmalıdır. Eğer yüksek lisansınız varsa ilk olarak yüksek lisans ile ile başlamalı sonra lisansınızı yazmalısınız. Lisans içerisinde Erasmus yapmışsanız, Erasmus lisanstan sonra gelmeli çünkü bitiş tarihi lisansın daha yeni.

Eğer yüksek bir ortalama ile mezun olduysanız, mesela 4 üzerinden 3’ün üzerindeyseniz, onu da parantez içinde ekleyebilirsiniz. Ancak, 3’ün altındaysa boş yere etki tesirinizi düşürmeyin.

Peki, iş deneyimlerinizle devam ediyoruz.

Burası çok önemli bir bölüm, hatta mülakata davet edilmek için en önemli alan. 

Bu başlığın altını çok iyi doldurmamız gerekli. Çünkü aday olduğumuz pozisyondaki işlere çok benzer işleri daha önce de deneyimlediğimiz ve başarılı olduğumuz konusunda mülakatçıyı burada ikna edeceğiz. İster kısacık bir stajınız olsun, isterseniz de birkaç yıllık iş deneyimi. Burada yazacağınız detaylar o pozisyon için sizi güçlü bir aday yapmalı. 

İyi de ben ne yazacağım bilmiyorum, hatta yaptığım işleri unuttum bile, detayları hatırlamıyorum der gibisiniz. İşte burada 1. adımda vurguladığım o taktik devreye giriyor. Eğer iş deneyimlerinizi ingilizce olarak profesyonel şekilde yazmak istiyorsanız, açın benzer iş ilanlarını ve oradaki cümleleri kullanın.

Diyelim ki pazarlama stajı yaptınız. Google’a marketing intern job description yazın ve çıkan iş ilanlarını inceleyin. Orada çok büyük ihtimal sizin yapmış olduğunuz işlere paralel işler ve sorumluluklar vardır. Bu şekilde ilgili iş ilanlarından cümleleri alarak kendi sorumluluklarınızı oluşturun. Böylece hem profesyonel bir diliniz olmuş olur, hem de unutmuş olabileceğiniz sorumluluklarınızı hatırlamış olursunuz. 

Burada yazacağınız cümleleri tıpkı ingilizce iş ilanlarındaki gibi özneyi kaldırıp fiili başa koyarak yazın. Basit bir örnekle anlatmak gerekirse “I make daily reports” yerine “Make daily reports” yazın ve yaptığınız işleri nokta nokta sıralayarak okuyan için kolay sağlayın.

Ayrıca, burada önemli bir taktik daha var. CV oluşturmak için bence en önemli taktik hatta. Başvuracağınız pozisyonun iş tanımını açın ve oradaki sorumlulukların kendi CV’nizde yapmış olduğunuz işler arasında olduğundan emin olun.

Atıyorum, başvuracağınız pazarlama uzman yardımcısı iş ilanında şu şekilde 5 adet sorumluluk olsun. 

 • Perform market analysis (piyasa analizi yapmak)
 • Research latest trends (son trendleri araştırmak)
 • Prepare marketing presenations (pazarlama sunumları hazırlamak)
 • Produce new social media campaign ideas (yeni sosyal medya kampanya fikirleri üretmek)
 • Help marketing events (pazarlama etkinliklerine destek olmak)

Sizin de 2 stajınız var diyelim. Biri pazarlama, diğeri de satış stajı olsun. Bu stajlarda bu sorumlulukların hemen hemen hepsini bir şekilde yerine getirmişsinizdir. Çok jenerik ifadeler zaten. Bu sorumlulukları deneyimlerinizin arasına muhakkak yerleştirin. Hiç yapmadığınız bir sorumluluk varsa elbette yazmayın ancak benzer işleri yaptıysanız muhakkak yazın.

Böylece mülakatçıların gözünde bu işleri yerine getirebilecek aday statüsüne girmiş oluyorsunuz. Pozisyona uygun CV hazırlamak işte bu şekilde oluyor. 

Geldik dil bilgisi bölümüne!

Burada sahip olduğunuz dilleri yazın. Unutmayın çoğu zaman mülakatçıları aradığı dil İngilizce olmakta. İşyerinde pek kullanmayacak olsanız da her mülakatçı bunu tercih ediyor. Dil seviyenizi belirtmek zorunda değilsiniz. Zaten CV’yi ingilizce yazdığınız için işe alım uzmanı İngilizce seviyenizi görmüş olacak. 

Eğer İngilizceniz pek iyi değil ama yeri geldiğinde işi idare edebiliyorum diyorsanız “working proficiency” ifadesini kullanabilirsiniz. 

Yetenekler bölümündeyiz.

Diğer bölümlerde olduğu gibi bu bölümü de başvurduğumuz pozisyonu baz alarak oluşturuyoruz. Başvurduğunuz pozisyonda aranan yetenek ya da yetkinliklerin keyword olarak toplayıp kendimizde bulunan güçlü yönleri de göz önünde bulundurarak belirtmeliyiz.

Sertifikalar & Başarılar bölümünde yine almış olduğunuz sertifakaları ya da ödülleri, göstermiş olduğunuz başarıları sergileyebilirisiniz. Eğer pozisyonda aranan çok önemli bir sertifikanız varsa muhakkak bunu da belirtin.  Örneğin, proje yöneticisi pozisyonuna başvuruyorsunuz ve Proje Yönetim Sertifikanız var. Bu işe alım uzmanının ilgisini çekecek bir kısım.

Son bölüm ilgi alanları!

Son bölümde ise ilgi alanlarına gerçekten ilgilendiğiniz konuları yazın, bir keresinde yamaç paraşütü yapmıştım deyip hemen CV’ye yazmayın.  Çünkü işe alım uzmanı da aynı sporu yapıyor olabilir, onla ilgili bir soru size yönlendi verir, kendinizi boş yere ele vermeyin!

ELON MUSK - HAZIR CV İNDİR!

Evet arkadaşlar, yeni nesil bir CV hazırlamanın genel hatlarını yukarıda saydık. Tüm bunlar üzerinden hazırlamış olduğumuz Elon Musk CV örneğini aşağıdaki hazır cv indir butonuna basarak kolayca indirebilirsiniz. İndireceğiniz format powerpoint’tir. Dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Lütfen kendinize özgü düzenlemeleri yaptıktan sonra İK’cılara gönderirken PDF CV formatında kaydedip göndermeyi unutmayın!

Ayrıca, bu indirdiğiniz CV formatının ikinci slaydında bazı dikkat etmeniz gerekenlerı Kullanım Klavuzu başlığı altında yazdık. Lütfen o kurallara da çok dikkat edin. Bu CV hazırlama formu kullanışlı olmakla beraber eğer olması gerektiği gibi hazırlamazsanız kötü bir görsele sebep olabilir, aman dikkat!

Youtube Videomuz

Bu konuyla ilgili Youtube kanalımızda bulunan videomuzu da izleyebilirsiniz.

Sorunuz olursa Youtube videolarımızın yorum bölümünü kullanarak bize hızlıca ulaşabilirsiniz! Kanalımıza abone olmayı da unutmayın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler