Özgeçmiş Nasıl Yazılır? 3 Özgeçmiş Örneği Hemen İndir!

Sizler için işe alım uzmanlarının gözlerini kamaştıracak 3 adet özgeçmiş örneği hazırladık. Üstelik bir özgeçmiş nasıl hazırlanır adım adım anlattık. Özgeçmiş örnekleri ve daha fazlası yazının devamında!
özgeçmiş nasıl yazılır
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

İşe alım uzmanlarının gözünü kamaştıracak bir özgeçmiş nasıl yazılır? Etkili bir özgeçmiş örneği ile özel sektörde bir çok kapıyı açma şansınız var. Unutmayın özgeçmiş hazırlamanın ya da önyazı yazmanın ana amacı neydi; İşe Alım Uzmanının İlgisini Çekmek ve Mülakata Daveti Kapabilmek. Budur, bu nedenle daveti kapmanızı sağlayacak ilgi çekici özgeçmiş ve önyazı hazırlamanız şart.

Daha önce hatırlarsınız Elon Musk’ın infografik CV örneğini hazırlamış ve  CV hazırlamak konusunda önemli mesajlar vermiştik. Ayrıca, çok önemli bir konu olan başvurumuzu yaparken önyazı nasıl yazmalıyız konusunu da oldukça detaylı bir şekilde örneklerle anlatmıştık. Bu yazıları okumadıysayınz ve bu yazılarla ilgili videolarımızı izlemediyseniz muhakkak izleyin! Ayrıca, Elon Musk’ın hazır CV formatı ve önyazı örneklerini ilgili yazılardan kolayca indirip kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Peki, geldik bugünün konusu olan 3 yeni özgeçmiş örneğimize. Sizin için her biri birbirinden güzel 3 özgeçmiş hazırladık. Aşağıdan dilediğiniz özgeçmiş örneğini indirebilirsiniz. Aman dikkat! İndirdiğiniz bu özgeçmiş örneklerini kendinize göre revize ederken aşağıda saydığımız temel kuralları da lütfen dikkate alın!

Özgeçmiş Nedir?

Özgeçmiş, profesyonel iş hayatında kendimizi işverenlere anlatmak için yazdığımız 1-2 sayfalık bilgi notu olarak tanımlanabilir. Özgeçmiş yazmanın temel gerekçesi işverenden ya da işvereni temsil eden işe alım uzmanları ile görüşme fırsatı yakalayabilmektir. Bu nedenle, özgeçmiş nedir sorusunun cevabı ‘iş görüşmesi fırsatını sunan bir giriş bileti’ olarak ifade etmek pek yanlış olmaz.

Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Bu yazımızda adım adım özgeçmiş nasıl yazılır anlatacağız! Klasik özgeçmiş örnekleri yerine infografik tasarımlı, işe alım uzmanlarını etkileyecek özgeçmiş örnekleri hazırlıyoruz. Bu yazımızda 3 özgeçmiş örneği hazırladık, size bu örnekleri nasıl kendinize göre uyarlayabileceğinizi detaylıca anlatacağız.

Şunu belirtmemiz gerekli. 3 özgeçmiş örneği de bir işe alım uzmanının gözünü kamaştıracak düzeyde. Bu özgeçmiş örnekleri hazırlarken  iki sütunlu yapı bir yapı kullandık. Böylece hem birçok bilgiyi sığdırabildik hem de çok şık bir görüntüsü oldu.

Önemli olan bu özgeçmişleri kendinize göre nasıl uyarlayacağınız çünkü bu konuda çok fazla hata yapılıyor. Dikkat etmeniz gereken bir çok nokta. Öyleyse gelin başlayalım.

İlk olarak özgeçmişleri bir indirelim, ardından hemen düzenlemeye geçelim birlikte.

Özgeçmiş Örneği - 1

İlk özgeçmiş örneği sol tarafı ince, sağ bölüm ise geniş bir özgeçmiş örneği. Bu özgeçmiş örneği indirdikten sonra kendinize göre revize edebilirsiniz! Aşağıda özgeçmiş nasıl yazılır, nasıl revize edilir adım adım anlattık!

Bu özgeçmiş örneği indirdikten ve kendinize göre revize ettikten sonra işe alım uzmanlarına gönderirken pdf hale getirmeyi unutmayın!

Özgeçmiş Örneği - 2

İkinci özgeçmiş örneği ise bu sefer sol sütun geniş, sağ sütun dar olacak şekilde tasarlanmış durumda. 

Bu özgeçmiş örneği indirdikten ve kendinize göre revize ettikten sonra işe alım uzmanlarına gönderirken pdf hale getirmeyi unutmayın!

Özgeçmiş Örneği - 3

Üçüncü özgeçmiş örneği ise iki eşit sütundan oluşuyor. Diğer özgeçmiş örnekleri kadar ilgi çekici bir özgeçmiş örneği.

Bu özgeçmiş örnekleri indirip kendinize göre düzenlerken özgeçmiş nasıl yazılır konusunda aşağıdaki prensiplere dikkat edin!

Özgeçmiş Örneği - 4

Dördüncü özgeçmiş örneği ise iki sayfalık bir özgeçmiş örneği. Bu özgeçmiş örneğini aşağıdaki videomuzda hazırlamıştık. Nasıl hazırladığımızı adım adım anlatıyoruz, temel prensipleri muhakkak uygulayın!

İki sayfalık özgeçmiş örneğini indirip kendinize göre dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz! Bu arada, özgeçmiş nasıl yazılır konusunda aşağıya ekleyeceğimiz prensiplere dikkat edin!

Bilmeniz Gereken Temel Prensipler

Yukarıdaki özgeçmiş örneklerini indirdikten sonra kendinize göre revize ederken lütfen aşağıdaki prensiplere uyunuz!

  1. LÜTFEN BU TALİMATLARI OKUYARAK ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAYIN!
  2. İkonları büyütüp küçültürken yapısını bozmayın, bunu yapabilmek için powerpoint dosyasında ilgili ikona tıklayıp yukarıda açılan bölümlerden en boy oranını kilitleyin (BİÇİM->BOYUT->En boy oranını kilitleyi tıkla!)
  3. Fotoğrafınızın köşesinden tutarak büyültüp küçültün, aksi halde şekli bozulur.
  4. Aynı formatta gidebilmek için yazı boyutları ve yazı tiplerine çok dikkat edin! Bu CV’de calibri kullanıldı. Bu yazı tipinden başka bir format göze batabilir. Aynı şekilde yazı boyutu 10,5 ya da 11 olarak seçildi. Aynı koşullarda olanlar aynı yazı boyutunda kullanılması gerekli. Yani bir yerde büyük olan, diğer yerde küçük olmamalı.
  5. Yazıların hizalı olması çok çok önemli. Eğer sola yaslı bir şekilde olması gerekiyorsa hepsi sola ip gibi yaslanması gerekli. Bunu yapabilmenin yolu da yaslanmasını istediğiniz yazıların hepsini seçip BİÇİM -> HİZALA -> Sola Hizala!
  6. Yazıların aralarındaki boşlukların da doğru dağılıyor olması gerekli. Bunu da yine BİÇİM -> HİZALA -> Dikey Olarak Dağıt diyerek yapabilirsiniz!
  7. Ayrıca işinize yarar diyerek bazı ikonları da aşağıya ekliyorum. Olur da ihtiyacınız olursa mümkün olduğunca benzer formatta ve birebir aynı renkteki ikonları kullanın.
  8. Ayrıca, CV’nizi her zaman PDF olarak kaydedip iletin! Aksi halde özgeçmiş görüntü olarak pek hoş durmayacaktır.

Adım Adım Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Özgeçmiş Başlıkları

Yukarıdan indirdiğimiz özgeçmiş örneği açtık. İlk iş olarak hemen adımızı ve ünvanımızı revize edelim. Ünvanımızı revize ederken mevcutta bir yerde çalışıyorsanız oradaki ünvanınızı yazabilirsiniz, tıpkı Linkedin‘de başlık oluşturmak gibi düşünebilirsiniz. Eğer öğrenci iseniz okulunuzu ve bölümünüzü ya da yeni mezunsanız yine okulunuzu ve bölümünüzü ünvan bölümüne koyabilirsiniz. 

CV Fotoğrafı

Özgeçmiş örneklerinin tamamı resimli cv örneği olarak tasarladık. Bu nedenle bu resimli cv örneği formatlarındaki resimleri değiştirmemiz gerekli. Bir fotoğrafımı getirip sürekledim. CV fotoğrafı çok önemli, özellikle Türkiye’de.  Burada ilk prensibimizi söylüyoruz: Fotoğrafları küçültüp büyültürken her zaman köşesinden tutuyoruz. Böylece fotoğrafın formatı hiç bozulmuyor. CV fotoğrafı da düzenledikten sonra diğer bölümler ile devam ediyoruz.

İletişim Bilgileri

Peki, iş deneyimi ve eğitim bölümüyle devam etmeden önce iletişim ve kişisel bilgiler bölümlerini hemen hızlıca halledelim. İletişim bölümünde önce adresi değiştiriyorum, adresi tüm detayı ile vermeme gerek bile yok. Telefonumu güncelliyorum. E-mailimi yazıyorum. Lütfen e-mail seçiminiz profesyonel olsun. [email protected] gibi e-mailler görüyoruz. Lütfen profesyonel bir e-mail adresi edinin.

Skype hesabı oluşturmakta fayda var. Artık bir çok firma online mülakat yapıyor, online mülakatlar için hazırladığımız taktikleri de bu videoda bulabilirsiniz.

Peki diyelim ki Linkedin hesabımızı da burada paylaşacağız. Ne yapıyorum. Önce alttaki tayfayı bir aşağıya itiyorum topluca. Yer açıyorum Linkedin için. Özgeçmiş dosyasının ikinci sayfasına ben bazı ikonlar koymuştum işinize yarar diye. Oradan Linkedin ikonunu alıp buraya koyuyorum. Bu arada videomuzu izlediğinizde fark edeceksiniz, ben powerpoint’i kullanırken yakınlaştırıp uzaklaştırmayı nasıl yapıyorum diye soracak olabilirsiniz. CTRL tuşuna basarken mouse’un scroll butonunu yani tekerleği aşağı yukarı döndürerek yaklaştırıp uzaklaştırabiliyorum kolayca.

Peki ikonumuzu diğer ikonlarla benzer boyuta getirelim. Yalnız burada bir önemli kuralımız devreye giriyor. Eğer bir ikonu büyültüp küçültürken sağından solundan küçültmeye kalkarsanız orijinal boyutunu hemen bozarsınız ve bu çok çirkin bir görüntü oluşturur. Bu nedenle önce gidip Biçim->boyut->en boy oranını kilitle demeniz gerekir. Böylece dilediğiniz gibi yapıyı bozmadan büyütüp küçültürsünüz.

Yazı ksımını düzenleyelim. Başlık bölümleri diğer formatlar ile aynı olması çok önemli. Üst başlığa Linkedin diyorum. Altına da Linkedin Adımı not düşüyorum. Şimdi burada dikkat etmeniz gereken şey şu. Hepsinin sola yaslanmış ve ip gibi dizilmiş olması gerekli. Bunu nasıl yapıcaz derseniz şöyle:

Ben zaten hepsini sola hizalamıştım. Şu yeni gelen Linkedin ve adımı diğerleri gibi sola dayayacağım. CTRL tuşuna basarak önce yukarıdakilerde hizalamak için birin seçiyorum. Ardından yeni eklediğim Linkedin ve Linkedin açıklamasını seçiyorum. Sonra Biçim->Hizala-> sola hizala diyorum. Hepsi sola hizalanmış oluyor.

Gördüğünüz gibi hepsi ip gibi dizildi ve çok da güzel bir görüntü olmuş oldu. Arkadaşlar bu gibi detaylı çalışmalar yaparken hizala bölümünü muhakkak kullanın çok yarıyor. Ayrıca, bu bölümde eşit aralıklarla dağıtmanızı sağlayan dikey olarak dağıt ya da yatay olarak dağıt diye bir bölüm de var. Bu bölümü ben niye kullanacağım. Hepsi mükemmel olarak eşit aralıklarda dağıldı mı bilemiyorum. Ne yapacağım, ctrl tuşuna basarak tüm ana başlıkları seçiyorum. Ardından da hizala->dikey olarak dikey olarak dağıt diyorum. Ve hop hepsini eşit aralıklara getiriyor. Diğer bilgileri de buna göre değiştiriyorum.

Size bir taktik daha söyleyeyim. Bir şeyi sağa sola çekmek mikro d

KİŞİSEL BİLGİLER Altındaki hemen kişisel bilgiler bölümü var, hemen onu da doldurayım. Burası da kolay iş. Doğrum yerimi güncelliyorum, doğum tarihimi de güncelledim. Diğerlerini de güncelledik varsayıyorum.

İŞ DENEYİMİ VE EĞİTİM Geldim en önemli bölümü: İş deneyim ve eğitim bilgileri. İş deneyimimi üstte olsun, yoksa eğitim bilgileri mi üstte olsun. Bunun bi kararının vermemiz gerekli.

Bu kararı nasıl veriyoruz. Eğer henüz üniversite öğrencisi iseniz ya da çok yeni mezun olduysanız. İş deneyimlerinizi dolu dolu gösteremiyorsanız önce eğitim kısmıyla başlayın. Çünkü oraya okuduğunuz okulu ve bitirdiğiniz lisenizi yazarak daha dolu bir başlangıç yapmış olursunuz.

Ancak güçlü stajlarınız varsa, 2-3 farklı iş deneyimi ekleyebilecekseniz, ilk iş deneyimiyle de başlayabilirsiniz.

Bu arada iş deneyimi bölümünün güçlü bir şekilde doldurmanın taktiklerini geçen videomuzda vermiştik onu muhakkak izleyin, kısa sürede farklı iş deneyimleri nasıl kazanmanın yollarını açıkladığımız güzel bir içerik oldu bu.

Diyelim ki ben iş deneyimi fazla biriyim. İş deneyimlerimle başlayacağım. En yeni iş deneyimimi buraya en yukarı yazacağım. Altını da burada yaptığım işlerle dolduruyorum. Neler yapıyorum diyelim ki; Linkedin üzerinden aday araştırması yaparak uygun adayların bulunması

Birimlerin ihtiyaçları doğrultusunda iş ilanlarının çıkılması

Çıkılan iş ilanlarına gelen başvuruların değerlendirilmesi

İlk değerlendirmede olumlu olan adayların mülakata davet edilerek ilk görüşmenin yapılması

Tabi buraya bu kadar deneyim eklemek isterken üstelik diğer ekleyeceklerimi düşünerek 1 sayfada kalamayacağımı çok net anlıyorum. Bu nedenle, ikinci sayfaya geçmekte fayda var.

İkinci sayfayı hemen şuradan soldan açalım. Şunları da temizleyelim. Sol mavi sütun kolayca kopyalanabilir bir sütun, ctrl c ile kopyalayıp alta yapıştıralım.

Peki, ikinci sayfaya neleri taşıyacağım. Sertifikalar bölümünü bir kere oraya atacağım. İlk sayfada sağ sütun artık iş deneyimi ve eğitimlerden oluşacak. Yani bu bölümü doldurana kadar içeri bir şeyler yazacağım.

Bu arada şunun altını çizelim, bir bölümün yarısı bir sayfada diğer yarısı bir sayfada oluşu pek hoş olmuyor.

Peki, sertifikaları aldım. Buraya katıldığım eğitimleri de ekleyebilirim. Başlığı Sertifikalar ve Eğitimler olarak değiştirebilirim. Güçlü görünecek, karşı tarafa sahip olduğunuz bilgiyi ispatlayacak sertifika ya da eğitimleri koyabilirsiniz. Bazı işler için özellikle sertifikalar çok önemli olabiliyor.

Genel hatları ile özgeçmişi tamamlamış oldum. Sorularınız olursa muhakkak videolarımızın yorum bölümüne yazın! Başarılar dileriz!

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler