Mühendislik Bölümleri Testi | Hangi Mühendislik Sana Uygun Öğren!

Mühendislik bölümleri meslek testi, hangi mühendislik bölümünün size en uygun olduğu konusunda karar verme sürecinizi kolaylaştırma amacıyla hazırlanmıştır. Testin sonunda önemli detaylar ve tavsiyeler anlatılmaktadır. Lütfen dikkatle çözünüz!
Mühendislik Bölümleri Meslek Testi
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

Mühendislik bölümleri, sayısal bölümü öğrencileri için önemli alternatiflerden. Ancak birçok kişi, mühendis olmayı hayal ederken hangi alana odaklanması gerektiğine emin olamamaktadır. Mühendislik dalları arasında sizin için en uygun olanı seçmeniz başarılı işler çıkartabilmeniz için çok önemlidir. Bu doğrultuda mühendislik bölümleri arasında size en uygun olanın hangisi olduğuna karar vermenize yardım edecek bu meslek testi hazırlanmıştır.

Mühendislik Bölümleri Meslek Testi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Mühendislik bölümleri meslek testi, 12 sorudan ve toplamda 49 cevaptan oluşmaktadır. Bu test sizi ülkemizde en popüler, en çok tercih edilen mühendislik bölümleri arasında yer alan 15 mühendislik bölümü için 5 ana kriter (Kişilik Tipiniz | İlgi Alanlarınız | Güçlü & Zayıf Yönleriniz | Mühendislik Bölümleri İçin Aranan Özellikler | Çalışma Koşulları) üzerinden değerlendirecektir ve hangi mühendislik bölümleri sizler için uygun ise onları önerecektir.

DİKKAT: Bu testi cevaplarken dikkat etmeniz gereken bazı prensipler bulunmaktadır:

  1. Bu test yaklaşık 3 dk ile 5 dk arasında sürmektedir.
  2. Lütfen her bir soruyu dikkatlice okuyarak cevap veriniz!
  3. Kararsız kaldığınız durumlarda size en yakın olan cevabı seçiniz!
  4. Çıkan sonucu dikkatlice okuyunuz! 

Testi çözmeye hazır mısınız?

Hazırsanız Teste Başlayabilirsiniz!!!

[show-quiz id="1330" title="Mühendislik bölümleri meslek testi"]

ÖNEMLİ NOT: Kişilik tipinizi belirlemeye yönelik hazırladığımız diğer meslek testimizi de hala çözmediyseniz çözmeyi unutmayın!  

Mühendislik Bölümü Meslek Testini Biz de Çözdük!

Youtube kanalımızda yayınladığımız videomuzda anketi biz de çözdük.  

Mühendislik Bölümleri!

Mühendislik bölümleri, sayısal alanda okuyan öğrencilerin kariyer tercihleri arasında üst sıralarda yer aldığı bir gerçek. Bunun temelinde yatan gerekçeleri anlamak güç değil.

Mühendislik mesleği ilgi çekici, heyecan verici, zor ama bir o kadar da eğlenceli işlerle uğraşan meslek dalı. Bir ülkenin ekonomisinde ve kalkınmasında mühendislerin rolü kesinlikle yadsınamaz. Mühendislik demek, problemlere çözümler üretmek demek ve bu çözümleri üretirken, teknolojiden, matematikten, bilimden, araştırma & geliştirme çalışmalarından, tasarımdan ve çok daha fazlasından yararlanmak demek. Sonuç olarak bir toplumun kalkınmasında, gelişiminde, kısaca geleceğe taşınmasında mühendisler çok önemli bir görev üsteleniyor.

Dürüst olalım, mühendislik bölümlerini araştırdıkça bölümlerle ilgili bizim heyecanımız daha da arttı.

Bu bölümlerde her gün gelişen ve gelişmeye devam eden öylesine ilgi çekici işler yapılıyor ki bunların bir parçası olmak harika bir his olsa gerek.

Tabi, bu kadar ilgi çekici işler yapılmakla beraber mühendislik bölümlerinin yelpazesinin çok geniş oluşu da kafaları karıştırmıyor değil.

Bir yanda elektrik& elektronik mühendisliği, bir yanda endüstri mühendisliği, öte yanda bilgisayar / yazılım mühendisliği, bir yanda kimya mühendisliği / biyomedikal mühendisliği, başka bir yanda inşaat / çevre mühendislikleri, ya da makine mühendisliği ve çok daha fazlası..

Seçenekler bol ancak kişiliğinize en uygun en doğru seçimi yapmanın önemi tartışılamaz.

Kariyer Gelişim Uzmanı Dawn Rosenberg Mckay  (Dawn rösınbörg mekey)de diyor ki “ Kariyerimiz boyunca hayatımızın %71’ini işbaşında geçiriyoruz. Böylesi harcayacağımız zamanın kişiliğinize en uygun meslek ile geçmesi başarılı ve tatmin edici bir kariyer için çok önemli.”

Yani 40 yıllık bir çalışma hayatında neredeyse 30 yılımız işbaşında geçireceğiz.

Bu açıdan kişiliğimize uygun ve güçlü yönlerimizi temel alan, doğru bir mühendislik bölümü seçmeyi başarmak, karşılaşabileceğimiz tüm engelleri aşmak ve keyifli bir kariyer hayatı için olmazsa olmaz.

Bu nedenle, sizler için Türkiye’de ön plana çıkmış, en çok tercih edilen 15 mühendislik branşını temel alacak şekilde oldukça detaylı bir meslek testi hazırladık.

Endüstri Mühendisliği Bölümü

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler