Türkiye’de Geleceğin Meslekleri | 12 Yeni Meslek

2010’lu yıllar geride kaldı, artık 2020’li yıllardayız. Peki, önümüzdeki 10 yıllık süreçte ne gibi yeni işler ortaya çıkacak? Geleceğin meslekleri ve aranan özellikler için hazır mısınız? Önü açık meslekler ve geleceği olan meslekler listesi bu yazımızda!
Geleceğin Meslekleri
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

Otomasyonyapay zeka ve dijital teknolojiler, yaptığımız işleri dönüştürmeye tam gaz devam ediyor. Bu dönüşüm sürecinde ise bazı işler yok olmaya yüz tutarken yepyeni işler doğuyor. Bu durum kafalarda çeşit çeşit soru işareti oluşturuyor: Hangi mesleği seçmeliyim, en iyi meslekler hangileridir, önü açık meslekler, geleceğin meslekleri ya da geleceği olan meslekler nelerdir gibi… Bu yazımızda, çok yakın gelecekte karşımıza çıkacak heyecan verici 12 yeni mesleği sizlerle paylaşacağız!

Dilerseniz bu konuyla ilgili geçen haftalarda YouTube kanalımızda paylaştığımız aşağıdaki videomuzu izleyebilir ya da yazının devamını okuyarak geleceğin meslekler listesi ne olduğunu öğrenebilirsiniz. 

Sorunuz olursa Youtube videolarımızın yorum bölümünü kullanarak bize hızlıca ulaşabilirsiniz! Kanalımıza abone olup yeni videoları kaçırmamak için zile dokunmayı da unutmayın! Umarız, bu hazırlamış olduğumuz geleceğin meslekleri listesi size fikir verebilir.

Küçük bir hatırlatma!

Geçen hafta bir meslek testi paylaşmıştık. Dünyaca ünlü meslek testi yaklaşımı olan Holland Kişilik Kuramını temel alarak hazırladığımız bu test için oldukça detaylı bir şekilde çalıştık. Eğer meslek seçimi konusunda kafanızda soru işaretleri varsa bu test size kişiliğinizi de temel alarak meslekler listesi sunmaktadır.  Testi çözün ve sonucunu videolarımızın yorum bölümünden bizimle paylaşın! Hepinize kariyerinizde sonsuz başarılar dileriz!

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Geçtiğimiz günlerde global danışmanlık firması McKinsey, İşimizin Geleceği: Dijital Çağda Türkiye’nin Yetenek Dönüşümü isimli oldukça önemli bir rapor yayınladı. Raporda dijitalleşen dünyamızda Türkiye’deki mesleklerin dönüşümünün nasıl olacağı, ülkemizde gelecekte ortaya çıkabilecek meslekler ve aranacak yeteneklerin detaylı bir analizi var.

Altını çizmemiz gerekli: Rapor gerçekten çok detaylı bir çalışmanın ürünü. Raporun oluşturulma sürecinde Türkiye’deki 800 meslek analiz edilmiş,  2 bin iş aktivitesi gözden geçirilmiş, maaş skalalarına bakılmış, Türkiye’ye özgü göstergeler incelenmiş (eğitim, enerji, altyapı ve teknoloji) ve toplamda 6 ay süren bir çalışmanın ardından rapor tamamlanmış.

Yani yakın dönemde görüp görebileceğiniz en kapsamlı çalışma var elimizde diyebiliriz. Peki, rapor gelecekte karşımıza çıkacak yeni meslekler, önü açık meslekler ya da geleceği olan meslekler hakkında bize ne söylüyor?

Hiç vakit kaybetmeden geleceğin 12 heyecan verici mesleğini sayalım!

Geleceğin Meslekleri 1: Siber Güvenlik Lideri

Ülkeler arasındaki savaş türlerine günümüzde bir yenisi daha eklendi: Siber Savaşlar & Siber SuçlarAşağıdaki videoda ülkeler arası siber saldırıları görüyorsunuz. Saldırıların boyutunun ne kadar yüksek olduğu ortada.

Teknolojinin çok geliştiği Amerika, Çin, Almanya, Rusya gibi dev ülkeler arasında siber savaşlar çok yoğun olarak devam ediyor. Bu koşullar altında siber güvenlik de hem hükümetlerin hem de şirketlerin en çok önem verdiği konulardan biri haline geldi.  Bu doğrultuda geleceğin meslekleri nelerdir sorusuna ilk sırada Siber Güvenlik Liderliği gelmektedir. Yakın gelecekte Siber Güvenlik Liderliği ile ilgili iş ilanlarını ülkemizde sık göreceğiz gibi duruyor.

Bu işi en iyi yapacak kişiler ise ağırlıklı olarak bilgisayar mühendisliği, bilgisayar sistemleri ve teknolojileri, yazılım mühendisli gibi yazılımı iyi bilen bölümlerden mezun olan ya da farklı alanlardan mezun olsalar da kendilerini yazılım ve güvenlik sistemleri üzerine geliştirmiş kişilerden oluşacak.

Kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız şimdiden başlayın. Çünkü gelecekte Siber Güvenlik Liderler’ine çok ihtiyaç duyulacak gibi görünüyor.

2: İnsansız Hava Aracı Operatörü

Teknoloji hızla gelişmeye devam ederken, insansız hava araçları da yoğun bir şekilde üretilmeye devam ediliyor. Tabi Amerika Birleşik Devletleri bu konuya öncülük ediyor diyebiliriz. Ancak ülkemizde de bu yönde yapılan atılımlar yok değil. Bu yönde yapılan yeni yatırımlar ile insansız hava aracı sayımız ilerleyen yıllarda oldukça fazla olacağı benziyor. Tabi bu araçları kullanacak operatörlere de ihtiyaç olacak mı elbette olacak.

Her ne kadar uzaktan kumanda ile oyun oynuyormuş hissi verse de bu mesleği elde etmek, bu konuda eğitimleri tamamlayıp İnsansız Hava Aracı Operatörü olabilmek pek kolay bir süreç olmayacak gibi. Örneğin Amerika’da paylaşılan bu konuyla ilgili benzer bir iş ilanında 10 hafta temel eğitim, 23 hafta ileri seviye eğitim ile toplamda 33 haftalık bir eğitimin başarıyla tamamlanması bekleniyor. Yani bir pilot olmaktan farksız diyebiliriz.

Ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda bu alanda çok başarılı operatörler yetişmesini diliyoruz.

3: Yapay Zeka İş Geliştirme Sorumlusu

Ne kadar havalı meslek isimleri geliyor değil mi? En iyi meslekler listesi hazırlasak listede belki de ilk sıralara bu meslek ismi girebilir. Yapay zeka yani Artificial Intellegence zaten günümüzde bir çok firmanın gündeminde olan bir konu.

Yapay Zeka İş Geliştirme Sorumlusu ise aslında işin hem teknik boyutunu bilmeyi hem de iş boyutunu bilmeyi gerektiren bir meslek. Yani Yapay zeka teknolojisini kullanarak iş süreçlerinde ve müşterinin ihtiyaçlarına çözüm bulacak geliştirmeler yapılmasına öncülük edecek. Aynı zamanda bunu müşterilere satışının ve pazarlamasının yapacak bir meslekten bahsediyoruz.

Cognizant firmasının da belirttiği gibi “Yapay zekanın yapamadığı ve yakın bir gelecekte de yapmasının pek mümkün olmadığı şey, kendi pazarlamasını ve satışını yapmaktır”.Bu nedenle ülkemizde de yapay zeka konusu geliştikçe bu işi pazarlayacak iş geliştirme sorumlularına ihtiyaç duyulacak.

Bu işleri yapacak kişilerin de mezun olduğu bölümler ağırlıklı olarak mühendislik ve sayısal bölümler olabileceği gibi kendini teknik alanda geliştirmiş analitik yeteneği güçlü İktisadi İdari Bilimler mezunları için de fırsatlar doğacaktır. Sonuçta işin içerisinde müşteriyi anlamak, ona uygun çözümler geliştirmek ve bunu satabilmek var.

4: Makine Öğrenmesi Analisti

Makine öğrenimi günümüzde çok çeşitli uygulamalarda kullanılmakta. Sosyal medya haber kaynaklarından, kişiselleştirilmiş pazarlamaya, müşteri ilişkileri yönetiminden, sanal asistan teknolojisine kadar gibi birçok farklı çalışmada makine öğrenmesi algoritmalarından yararlanılmaktadır.

Amazon, Google, Microsoft, IBM gibi dev şirketler de makine öğrenmesi algoritmalarına çok ciddi yatırımlar yapmakta. Ülkemizde de bu yönde çalışmalar devam ederken, gelecek dönemde bu konulardaki analist ihtiyaçları doğması çok büyük ihtimalidir.

Bir iş analisti olarak ben de şunu söylemeliyim ki bu alan, üzerine çalışılabilecek uçsuz bucaksız bir alandır. Amerika’da bu konularda verilen iş ilanlarında genelde Matematik Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik & Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İstatistik ve benzer bölümlerden mezuniyet arandığı görülmektedir.

Gelecekte Türkiye’de çıkacak iş ilanlarında da bu bölümlerden mezuniyet aranması muhtemeldir.

5: Arttırılmış Gerçeklik Yolculuğu Geliştiricisi

Bence geleceğin en iyi meslekler listesi içine eklenecek işlerinden birisi de bu olacak. Dünya genelinde arttırılmış gerçeklik üzerine çalışmalar tam gaz devam ediyor. Ve insanlar bu teknolojiyi çok sevdi.

Hayatımızın hemen hemen her alanına girebilecek kolaylıkta bir teknoloji bu. Eğitimden tutun, eğlenceye, spordan faaliyetlerinden, ürün tanıtımına kadar birçok süreçte artık bu teknoloji var.

Burada önemli olan ise bu arttırılmış gerçeklik yolcuğunu geliştirecek kişilerin olması. Bu kişilerin kullanıcıya en iyi deneyimi sunabilecek yeteneklere sahip olması. Bu konudaki ihtiyaç gün geçtikçe artacağı benziyor.

Bu meslekle ilgili gelecekte çıkacak iş ilanlarında ise teknik bölümlerden, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, yapay zeka mühendisliği ve ilgili mühendislik bölümlerinden mezun adaylar aranacağı öngörülüyor.

Sayısal bölümlerde okuyorsak geleceği düşünerek yazılım konularında kendimizi geliştirmek bize çok farklı kapılar açabilir, bu aklınızın bir köşesinde bulunsun!

6: Yapay Zeka Destekli Sağlık Teknisyeni

Bugün geleceğin trendleri üzerine hangi konuşmacıyı dinlerseniz dinleyin size söyleyecekleri şeylerden biri giyilebilir teknoloji ve sağlımızı ölçümleyen cihazlar olacaktır. Şu bir gerçek ki sağlık ve teknoloji birleşiyor. Sağlık firmaları, teknoloji firmalarına, teknoloji firmaları da sağlık firmalarına dönüşüyor.

Düşünün bi! Teknoloji firması Apple’ın yeni saati bir araştırmada dünyanın en hassas, en tutarlı nabız ölçüm cihazı olarak seçilmiş.

Giyilebilir teknoloji sadece yetişkinlere yönelik değil, bebeklere yönelik üretilen cihazlar ile daha da genişliyor.

Tabi tüm bu teknolojinin sonucunda ne ortaya çıkıyor: Yorumlanmayı, analiz edilmeyi bekleyen tonla veri. Bu doğrultuda sağlık sektöründe gelecekte bu veriyi yorumlayacak sağlık teknisyenlerine gün geçtikçe ihtiyaç daha da artacak diyebiliriz.

Evet arkadaşlar, bu saydığımız 6 meslek teknoloji odaklı mesleklerdi. Hizmet odaklı meslekler listesi nelerdir, bir de bunlara göz atalım.

Geleceğin Meslekleri 7: Finansal Koç

Günümüzde birçok konuda koçluk alabiliyoruz değil mi? Hayatımızı istediğimiz yönde şekillendirebilmek için yaşam koçlarından. Yeme alışkanlıklarımızı düzenleyebilmek için diyet uzmanlarından. Spor yaparak daha sağlıklı bir vücut için kişiye özel spor eğitmenlerinden. Hatta rahat doğum için doğum koçlarından bile koçluk alabiliyoruz.

Etrafımız bu kadar farklı konuda koç ile doluyken koçluk üzerine bir alan daha açılacak gibi: Finansal Koçluk. Finansal koçluk meselesi günümüzde özellikle bankaların kendilerine biçtikleri bir unvan ancak Bireyselleşen dünyamızda özel destek almak isteyen kişiler, finansal koçları tercih edecekler.

Bu konuda ekonomi bölümünden mezun olmuş, hatta finans üzerine yüksek lisans yapmış kişilerin tercih edileceğini düşünecek olursa, eğitimimizi bu alana odaklamakta fayda olacaktır.

Paramı en iyi ben yönetirim diyor olabiliriz belki ama bu fikir bence ilerleyen dönemde finansal koçluk ile değişebilir.

8: Kişisel Marka Danışmanı

Gelecekte havalı mesleklerinden biri de kişisel marka danışmanlığı olacak gibi. Şöyle düşünün, şirketlerin sahip oldukları markalar aslında onları tercih etme gerekçemiz. Aynı şekilde kişilerin de çalışanların da kişisel markaları, imajları var.

Az önce söylediğimiz gibi dünya bireyselleşiyor ve kişisel markanız ne kadar güçlüyse iş dünyasında tercih edilmeniz o kadar yüksek olacak.

Bu nedenle bu konuda uzman kişilere yani kişisel marka danışmanlarına ihtiyaç duyulacak.

Bu mesleği yapan kişiler ise özellikle İnsan Kaynakları Yönetimi, İşletme gibi alanlar üzerine eğitim almış kişiler olacak gibi duruyor.

9: Deneyim Tasarımcısı

Geleceğin meslekleri listesi içinde dokuzuncu meslek ile devam ediyoruz. Günümüzde en önemli konulardan biri ise deneyim kazanmak oldu değil mi? Şirketlerin kurulma gerekçesi, sahip oldukları iş modellerinin temeli deneyim yaşatmak haline geldi. İnsanlar ev almaya değil, deneyim kazanmaya para ödemeye başladı.

Bu konudaki en öncü şirketlerden biri ise Airbnb. Airbnb’nin içinde yer alan deneyimler (experiences) bölümü gerçekten insanları gittiği şehirlerde farklı farklı deneyimler yaşamalarına fırsat sağlıyor diyebiliriz.

Nasıl ki bir araba üretim sürecinin mühendisler tarafından en iyi şekilde tasarlanması gibi, insanların farklı deneyimleri tecrübe etmesi için de farklı deneyimler tasarlanmaya ihtiyaç duyulacak.

Peki, hangi bölümlerden mezun olmak gerekir sorusunun cevabı nedir? Yaratıcılığınızı konuşturacağınız hemen her bölüm uygundur.

10: Sanal Mağaza Danışmanı

Geleceğin meslekleri nelerdir sorusuna cevap verdiğimiz bu listede onuncu meslek ile devam ediyoruz: Sanal Mağaza Danışmanı.

Bir kıyafet almak için mağazaya gittiğinizde size satış danışmanları yardım ediyor değil mi?

Peki, e-ticaretin geliştiği, her şeyin sanala taşındığı bir dünyada size kim yardım edecek. Bu doğrultuda sanal mağaza danışmanları en büyük yardımcımız olacak gibi.

Geleceğin Meslekleri 11: Sanal Küratör

Sanat sanala taşınıyor. Bu nedenle küratörlük de sanallaşıyor.

Peki, bir küratör ne iş yapar, kimdir? Küratör, bir müzenin ya da bir serginin oluşturulması süreçlerinden sorumludur, hangi eserler sergilenecek, nasıl sergilenecek, kim katılacak, sponsor ve medya iletişimi nasıl yapılacak gibi süreçleri yöneten kişilerdir. Bu geleneksel görevler sanatın sanal ortama taşınmasıyla beraber bir müzenin internet ortamında nasıl açılacağı sürecine evrilecek gibi duruyor.

Sanal Küratörler, üniversitelerin tercihen Güzel Sanatlar ve Sanat Tarihi bölümlerinden mezun kişiler tercih edilecek gibi. Tabi bu kişiler kendilerini sanal dünya için de hazırlasalar iyi ederler!

Geldik Türkiye’de geleceğin meslekleri ne olacak sorusu için hazırlamış olduğumuz bu listenin en son maddesine.

Geleceğin Meslekleri 12: Dijital Terzi

Şaka gibi değil mi? Dijitalleşmenin etkisiyle beraber dijitalleşmesi en zor konulardan birinin bile dijitalleşmesi bekleniyor: Terzilik mesleği.

Bu konu nasıl dijitalleşir inanın biz de tahmin edemedik. Hep beraber bekleyip göreceğiz.

Türkiye’de geleceğin meslekleri listemizdeki 12 mesleği de saymış olduk. Bu meslekler, bu şekliyle mi ortaya çıkar yoksa farklı şekiller mi alır kesin bir şey söylemek zor. Ancak şunu biliyoruz ki bu işler bizim gelecekte yapacağımız işler için çok önemli birer gösterge.

Yakın bir zamanda bunlar ya da bunlara benzer meslekler yapılmaya başlanacak. Burada kariyerimizi planlarken asıl bizim için önemli olan bu tarz işler için gerekli olan eğitim, yetenek ve yetkinlik setimizi güçlendirmek. Bu meslekler için hazır olmamız gerekecek.

Gelecek haftalarda paylaşacağımız yazılarımızda videolarımızda geleceğin meslekleri için geliştirmeniz gereken yetenek ve yetkinlikleri de sizlerle paylaşacağız. Hepinize kariyerinizde bol şanslar dileriz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler