Meslek Testi | Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Meslek seçimi konusunda artık ayakları yere basan cevaplar bulmak şart. Bu meslek testi (kişilik testi) kafanızdaki hangi mesleği seçmeliyim sorusuna önemli alternatifler sunacaktır. Hemen meslek testi çöz ve alternatifleri gör!
Meslek Testi - Kişilik Testi
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

Kişiliğinize en uygun meslek hangisi? Hangi mesleği seçmeliyim? Beni mutlu edecek meslek hangisi? Bu soruların kafanızı kurcalaması çok normal çünkü meslek seçimi hiç kolay bir süreç değil. Meslek seçimi sürecinde size en fazla yardım edebilecek yöntemlerden biri ise kişilik testi ya da meslek testi çözmek. 

Bu kişilik testi (Holland meslek testi), gelecekte yapacağınız işi seçmeniz için size fikir vermesi için tasarlandı. Bu test tasarlanırken Holland meslek testi kişilik tipleri temel alınmıştır. Testin sonuçları size tek bir iş önermek yerine kişiliğinizi analiz ederek sizin için en uygun meslek grubunun ne olduğunu açıklayacaktır.

Dikkat Etmeniz Gereken Meslek Testi Talimatları!

Bu meslek testini çözmeniz 5-10 dakikanızı alacaktır. Her birinin 4 cevabı bulanan 15 soru ile karşılaşacaksınız.

DİKKAT: Bu testi cevaplarken dikkat etmeniz gereken bazı prensipler bulunmaktadır:

  1. Tüm soruları cevaplayın!
  2. Her soruda size en yakın olan şıkkı işaretlemeniz çok önemlidir.
  3. Cevaplarınızı verirken işin sağladığı statü ya da kazandırdığı parayı baz almamaya gayret gösterin. 
  4. Şıklardan hiç biri sizi tam olarak yansıtmadığını düşünüyor olsanız da yine de size en yakın şıkkı seçmelisiniz.
  5. Bu bir kişilik testi ve bu kişilik testini tamamladıktan sonra gelen açıklama bölümünü dikkatlice okuyunuz. Bu açıklama bölümünde kişilik tipinize göre Holland meslek testi baz alınarak size en uygun olabilecek meslekler önerilecektir. 
  6. Unutmayın! Testin sonucunda açıklanan bu meslekler birebir size uymayabilir. Ancak, bu meslek testi (kişilik testi) ile hangi meslek grubunda olduğunuzu anlamanız için fayda sağlamak ve farkındalığınızı yükseltmek amaçlanmaktadır.

Hazırsan Teste Başla!!

[show-quiz id="1057" title="Meslek Testi"]

ÖNEMLİ NOT: Mühendislik bölümünde okumayı hedefleyenler için hazırladığımız mühendislik bölümü meslek testimize de göz atmayı unutmayın! 

Testi Biz de Çözdük!

Bu konuyla ilgili Youtube kanalımızda yayınladığımız videomuzda anketi biz de çözdük. Siz de meslek testi sonucunuzu ve hayal ettiğiniz mesleği videonun yorum bölümüne yazın konuşalım. 

Holland Kişilik Testi!

Hangi meslek bana uygun?” “Gelecekteki mesleğim ne olacak?” “Kişiliğime en uygun meslekler hangileridir?” diye soranlar için bu kariyer testi umarız faydalı olmuştur. Bol bol duyduğumuz ‘büyüyünce ne olacaksın?’ sorusuna küçükken cevap vermek çok kolaydı. Şimdi ise artık gerçekten meslek tercihi yapacağımız günler geldi çattı ve ayakları yere basan bir karar vermemiz şart.

Ancak maalesef meslek tercihi yapmak göründüğü kadar kolay değil. Nereden biliyoruz çünkü sizler gibi biz de meslek seçmenin zorluğunu fazlasıyla yaşadık. Kişiliğinize en uygun olan mesleği seçmenin önemi tartışılamaz. Çünkü gelecekteki 20-30 yılımızı belki de daha fazlasını seçtiğimiz bu meslek belirleyecek. Bu nedenle size en uygun meslekleri keşfetmenize yardımcı olabilmek amacıyla bir kişilik testi (karakter testi, meslek rehberi testi) hazırladık.

Bu testi hazırlarken özellikle bilimsel olarak dünyaca ünlü bir yaklaşımı Holland kişilik  testini (kişilik envanteri) temel aldık. Bu kurama göre;

  1. Meslek seçimi, kişiliği ifade etmektedir.
  2. Aynı mesleği yapan kişiler, benzer ya da aynı kişilik özelliklerine sahiptir. Örneğin, mühendisler, doktorlar, hukukçular üzerinde yapılan araştırmalar her bir meslek grubundaki insanların benzer yaşam hikayesine sahip olduğunu göstermektedir.
  3. Bu doğrultuda kişinin sahip olduğu özellikler belirlenerek hangi mesleği yapması daha doğru olabileceği tespit edilebilir.

Tüm bu meslek analizi sürecinin sonucunda Holland, 6 kişilik tipi belirlemiştir: Gerçekçi, Araştırıcı, Artistik, Sosyal, Girişimci ve Düzenli.

Bu Meslek Testi İle Amacımız Nedir?

Yukarıda çözmüş olduğunuz kariyer testi ile sizin kişilik tipinizin ne olduğu, ne gibi kişilik özelliklerine sahip olduğunuz ve bu kişilik tipine uygun meslekler neler olduğunu öğrenmiş oldunuz.

Unutmayın! Amacımız kişilik tipinizi belirleyerek size en uygun meslekler grubunu önermektir. Eğer kişiliğinize uygun bir meslek keşfetmeyi başarabilirseniz hem işinizi severek yaparsınız, hem de sevdiğiniz işte başarıyı yakalayıp çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Bu arada, meslek seçimini kolaylaştırmaya yönelik daha önce hazırladığımız videolarımıza da göz atmayı sakın unutmayın. Bu doğrultuda kanalımızda bir video listesi hazırladık. Ayrıca, bu konuda yepyeni videoları büyük bir heyecan ile hazırlamaya devam ediyoruz, kanalımıza abone olup yeni videoları kaçırmamak için zili açmayı da unutmayın!

Ayrıca, şunu da belirtelim. Kişilik tipleri siyah ve beyaz olarak ayrılmamaktadır. İç içe geçmiştir diyebiliriz. Bu kişilik envanteri sonucu sizin en baskın tarafınızı ortaya çıkartmış olsa da diğer diğer kişilik tiplerinin özelliklerini de taşıyorsunuzdur. Bu açıdan sonucunuz ne olursa olsun, farklı meslek gruplarında da meslek seçimi yapmış olabilirsiniz.

İçeriğimizin sonuna geldik. Bu test ile “hangi meslek bana uygun, hangi mesleği seçmeliyim, gelecekteki mesleğim ne olacak, meslek seçemiyorum ne yapmalıyım, ben ne iş yapabilirim?” gibi kafasında sorular olanlar için umarım bir cevap ya da en azından bir meslek rehberi sunabilmişizdir.

İlginiz için çok teşekkür ederiz. Yeni testlerde görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler