İnternetten Profesyonelce Para Kazanmanın 6 Yolu

Günümüzde internetten para kazanmak, maaşımın yanında ek bir gelirim olsun ya da cebimde bugünü kurtaracak param olsun mantığından çıkmaya başlamış durumda. Bu yazımızda sizlere internetten profesyonelce para kazanmanın 6 yolunu anlatacağız.
İnternetten Para Kazanmak
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

İnternetten para kazanmak ister misiniz? Üstelik dilediğiniz gibi, dilediğiniz yerden online para kazanmak harika değil mi? İnternetten para kazanmanın artık yaşı yok desek yeridir. Hemen herkes evden para kazanmanın kolaylığını yaşayabilir.

Daha da önemli bir nokta ise internetten para kazanma artık birçok kişi önemli bir kariyer seçeneği oluşu. İnternet dünyasını kariyerinizde önemli bir yer edineceğini hayal etmiş miydiniz? İnternetten para kazanmak konusu artık birçok kişi için profesyonel bir kariyer planı ya da uzun dönem bir iş modeli halini almış vaziyette. 

Bu nedenle en baştan söyleyelim, internetten tek bir tıkla yüzlerce lira kazanmak gibi bir hayaliniz varsa bu yazımız öyle bir şeyi içermeyecek. Çünkü biz internetten sürdürülebilir bir para kazanmak için güçlü yönlerinizi temel alan uzun dönem bir planlama yapılmasının çok daha doğru olduğuna inanıyoruz! 

İyi de nereden başlayacağız, hangi işi yapacağız, internetten para kazanma işini yapabilmek için neye ihtiyacımız olacak ve ne kadar para kazanacağız? diye sorabilirsiniz.

Aşağıdaki videomuzda tüm bu sorularınızın cevaplarını verecek şekilde sizlere etkili bir stratejik plan sunduk ve adım adım 6 iş alanını anlattık. 

İster videoyu izleyin isterseniz de de aşağıda detaylı bir şekilde yazdığımız yazımızı okuyabilirsiniz. 

Sorunuz olursa Youtube videolarımızın yorum bölümünü kullanarak bize hızlıca ulaşabilirsiniz! Kanalımıza abone olup yeni videoları kaçırmamak için zile dokunmayı da unutmayın!

İnternetten Para Kazanmak İçin Stratejik Plan

Düşünsenize internetin başına geçip kimsenin size patronluk taslamadığı bir işi dilediğiniz gibi, dilediğiniz zamanda yapıyor olmak, çok güzel bir hayal değil mi?

Yalnız bu hayal tatlı olduğu kadar tehlikeli bir hayal de. Çünkü bir an önce bu hayali gerçekleştirmek için plansız programsız yola çıktığınızda karşınıza “Tek bir tıkla yüzlerce lira kazan” “Hemen Üye Ol Kazanmaya Başla” “Tıkla ve Ayda en az 3000 TL” gibi zamanınız çalmaktan başka bir şey kazandırmayan angarya işlerle karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. 

Peki, sağlıklı bir şekilde internetten nasıl para kazanılır? Size bu konuda tam bir yol haritası vereceğiz. Hadi başlayalım!

Önce Güçlü Yönlerini Keşfet!

İnternetten para kazanmak ya da evden para kazanmak amacıyla eğer hemen piyasada hangi iş az zamanda çok para kazandırıyor diye araştırmaya başlarsanız ilk hatayı yapmış olursunuz. 

Bunun yerine stratejik planımızın ilk adımında kendimize odaklanacağız. Güçlü yönlerimizi keşfetmeye çalışacağız. Sizin özel tarafınız nedir, ilgi alanlarınız nelerdir, bilginiz, yetenekleriniz, hobiniz ne üzerindedir? İyi olduğunuz şey nedir ya da nelerdir? Bunları bulmaya çalışacağız.

Yani, bir nevi kendimizi baştan aşağı değerlendirmeye alacağız.
Unutmayın; internet dünyasında hemen her şeyin bir alıcısı vardır.

Düşünün bir yaratıcılığını kullanarak 1 milyon pixellik bir site kurup her pixeli  1 dolara satarak milyon dolar kazanlar mı, hobi olarak oynadıkları oyunları videoya alarak Youtube’dan milyonlarca lira kazananlar mı ya da sırf excel bilgisi çok iyi olduğu için online excel eğitimleri ile aylık 20 bin Dolar’lık kazanç elde edenler mi dersiniz. 

Bu tarz çevremizde binlerce örnek var!

Yani, değer vermediğiniz bir özelliğiniz, bir hobiniz aslında online dünyada çok değerli olabilir ve size harika bir kariyer ve kazanç kapısı açabilir! İyi de kendimizi nasıl keşfedeceğiz?

Kendinizi keşfedin, iyi olduğunuz, bilgili olduğunuz alanlar neler? Ne gibi özellikleriniz var. Bu yazdığımız konular size fikir verebilir, ancak esnek düşünün, yetenek ve hobi alanları uçsuz bucaksız bir dünya sonuçta. Gelin güçlü yönlerinizi keşfetmenizi sağlamak için size fikir verebilecek örnek ana başlıkları ve konuları aşağıdaki tabloda sıralayalım!

Sahip olduğunuz İş
Deneyimleriniz

İş hayatı

Girişimcilik

Ticaret & Sektör Bilgisi, Uzmanlaştığınız konular

Eğitim
Geçmişiniz

 

İyi olduğunuz dersler

Eğitim aldığınız alanlar

Tamamladığınız kurslar

Okuduğunuz okullar

Program Bilgileriniz

 

Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint)

Yazılım bilgisi

Video editleme

Dil Bilgileriniz

 

İngilizce

Üçüncü Dilleri

Kodlama Dilleri

Teknolojiye
Duyduğunuz İlgi

 

Teknolojik
Gelişmeler

Telefon & Uygulamalar

Bilgisayar, Tablet

Spor Faaliyetleriniz

 

Vücut Geliştirme

Futbol, Basketbol (klasik sporlar)

Yoga, pilates (gibi özel sporlar)

Yazma Olan
İlginiz

 

Hikaye yazarlığı

Blogerlık

Şiir vb. yazı yetenekleriniz

Müzik & Ses Yetenekleriniz

 

Dublaj Yeteneği

Beste Yapabilme

Enstürman çalmak

DJ’lik vb.

Fotoğrafçılık
& Gezme Tutkunuz

 

Fotoğraf çekimi

Photoshop

Mekan bilgisi

Yeme & İçme
Alışkanlıklarınız

 

Yemek Tarifleri

Kahve ve diğer içecekler

Oyun Oynama
Tutkunuz

 

Bilgisayar oyunları

Çocuk oyunları

Kitap &
Sanata Olan İlginiz

 

Kitaplar

Sanat tarihi

Araştırma
Yetenekleriniz

 

Google Araştırması

Define vb.

Bitki &
Hayvanlara Sevginiz

 

Ev hayvanlarınız

Çiçek yetiştiriciliği

Arabalara Duyduğunuz
Merak

Marka arabalar

Sürüş Taktileri

Diğer Özel
Yetenekleriniz

Yağlı Boya

El işi

Peki, internetten para kazanma planımıza ilk adımda kendimizi tanımakla başladık.

Güçlü yönlerinizi, ilgi alanlarınızı belirleyip bir kağıda notumuz aldıktan sonra ikinci adımla yani piyasadaki para kazanma yolları ile devam edelim.

Piyasadaki Para Kazanma Yolları!

İkinci adımda dış piyasayı araştıracağız. Dış piyasada internette ne gibi iş fırsatları var bunları keşfedeceğiz.

Size internetten bizzat kendi deneyimlediğim, müşterisi olduğum ya da çevremde deneyimlemiş kişilerin yaptığı işleri temel alan bir liste hazırladım. Gerçekten kariyer fırsatı sunan, profesyonelce yürütebileceğiniz işlere odaklandım. Boş yere zamanınızı çalacak, haftalarca, aylarca, hatta yıllarca uğraşsanız bile size bir şey katmayacak işleri eledim.

Bu doğrultuda online para kazanmak için 6 ana başlık belirledim. Bunları size sıra ile anlatmak istiyorum. 

1. Gig Ekonomisi: Fiverr

İlk iş kategorisi GİG ekonomisi. Peki, diyeceksiniz ki GİG ekonomisi nedir?

GİG ekonomisi, serbest yani freelance çalışanların yer aldığı bir ekonomi modelidir. GİG kelime olarak kısa süreli iş anlamına gelmektedir. Yani bir şirkette full-time çalışmak yerine farklı şirket ya da kişiler için yeteneklerinize göre talep edilen işleri yapıp kazanç elde ediyorsunuz.

Patron olmadan, dilediğim zaman dilediğim yerden çalışmak istiyorum derseniz GİG ekonomisi yani freelance çalışmak tam da hayal ettiğiniz gibi.

Amerika’daki işgücünün %40’ı freelance çalışanlardan oluşuyor (INTUIT 2020 REPORT). Bence internetten para kazanma seçenekleri arasında en değerli iş alanlarının başında geliyor bu şekilde freelance işler yapmak.

Bu alanda global olarak en iyi internet siteleri ise Fiverr, Frelancer ve Upwork! Türkiye’de önplana çıkan firmalar ise bionluk ve sadeceon.

Örneğin, ben Fiverr üzerinden dünyanın bir ucundan kolombiyadan bir tasarımcıdan hizmet aldım. Çok güzel bir logo tasarlattım. Ve ödediğim rakam 50 dolardı.

Düşünün bir Photoshop yeteneğiniz var ve ayda sadece 5-6 adet logo tasarlıyorsunuz.  250-300 dolar ile neredeyse 2bin lira gibi bir kazanca ulaşma fırsatınız mümkün.

Hatta sunduğunuz hizmet beğenilir, popülerliğiniz artarsa kazançlarınızı katlamanız işten bile değil.

Peki, bu gibi sitelerde ne gibi işler yapabilirsiniz.

Grafik ve Tasarım işleri en popüler işler arasında. Sadece Photoshop ya da İllustrator gibi tasarım programlarını biliyorsanız ya da öğrenirseniz tüm dünyadan işler alıp çok harika kazançlar elde edebilirsiniz.

Reklamcılık üzerine ilginiz ve bilginiz varsa, dijital pazarlama konularında hizmetler verebilirsiniz. Eğer yazı yazmak ilgi alanınız ise ya da dil bilginiz var ise yazı ve çeviri işleri yapabilirsiniz. Ya da müzik, programlama, diğer kurumsal işler yapabilir. Hatta fitness dersleri bile verebilirsiniz. Yani, yelpaze inanılmaz geniş. Siz ne yapmak istediğinize karar verin yeter.

Özetle, GİG ekonomisinde sürdürülebilir bir şekilde kendi yeteneklerinize göre harika işler yapabilirsiniz. Üstelik tüm dünyadan müşteriler elde edip çok iyi kazançlar sağlayabilirsiniz.

Bu arada yapılan araştırmalar bu iş modelinin çok daha büyüyeceğini söylüyor şimdiden güçlü yönlerimiz ile bu sitelerde yerimizi almakta fayda var.

2. Video İçeriği Üretmek: YouTube

İkinci kategorimizle devam edicez ancak öncesinde küçük bir hatırlatma: Youtube kanalımızda kariyer planlamasına yönelik meslek seçimi yapmak, CV hazırlamak ve mülakat teknikleri ile ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz, abone olmayın da sakın unutmayın!

Peki, öyleyse gelelim ikinci kategoriye; Video İçerik Üreticiliği. Bu kategorinin yegane platformu ise elbette YouTube.

Güçlü yönlerimizi stratejik planımızın birinci adımında belirlemiştik. Bu güçlü yönler ile ilgili videolar çekip para kazanmak istiyorsanız bu konuda en en iyi alternatifiniz elbette YouTube.

YouTube, Google’dan sonraki en büyük arama motorudur.  Bunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak muhtemelen bilmediğiniz şey şudur. YouTube’daki izleyici sayısı içerik üretici sayısına göre oransal olarak çok daha hızlı yükselmektedir. Bu da şu anlama geliyor, YouTube’da daha fazla içerik üreten kişiye ihtiyaç duyulmaktadır ki denge kurulabilsin. Yani, YouTube’da içerik üretmek için asla geç kalmadınız. Hangi alanda içerik üretmeliyim diye sorabilirsiniz. İşte burada ilk adımda keşfetmeye çalıştığımız güçlü yönlerimiz, ilgi alanlarımız devreye giriyor. YouTube’da hemen her konunun alıcısı var diyebiliriz. Evde beslediğiniz kuşlarınızdan yaptığınız el işi örneklerine kadar hemen her şeyden bahsedebilirsiniz.

Peki, Youtube’da Nasıl ve Ne Kadar Kazanacağım Diye Sorabilirsiniz!

Youtube’ın yeni kuralları gereği bin abone ve 4 bin saat izlenmenin ardından kazanmaya başlarsanız. Şunu söyleyelim, benim deneyimlediğim ve çevremde gözlemlediğim, para kazanma eşiğine 1 yılın ardından ulaşılıyor. Kolay değil, her iş gibi YouTube da emek istiyor. Ancak 1 yıllık eşiği geçtikten sonra her ay 50 & 100 lira artarak ilerleyen bir grafik yakalanıyor.

YouTube alt limit olarak 1 milyon izlenmeye 250 dolar ödüyor. Socialblade isimli siteden dilediğiniz Youtube kanalının tahmini kazancını görebilirsiniz. Burada aylık kazanç olarak bir alt limit ve bir üst limit görüyorsunuz. Genelde gerçekleşen alt limitin 2-3 katı rakamlardır. Yani 1 milyon izlenme aldıysanız 500-600 dolar kazanma fırsatınız olacaktır. Bu arada socialblade’in diğer bir özelliği sizin kanalınızın başarısıyla ilgili 5 yıllık simülasyon yapması. Yani 5 yıl sonra bu gidişata göre ne kadar izleneceğiniz ve kaç abonenizin olacağını görebilirsiniz.

Unutmayın! YouTube hala harika bir fırsat sunuyor, kaliteli içeriği her zaman ödüllendiriyor.

3. Fotoğraf İçeriği Üretmek: Shutterstock

Peki, üçüncü kategori ile devam ediyoruz. İçerik üreterek internetten kazanç  sağlayabileceğiniz diğer bir yöntem fotoğraf içerikleri üretmek ve çektiğiniz fotoğrafları shutterstock ta satmak.

Kurumsal şirketler ya da ajanslar kullandıkları fotoğrafları ya da videoları shutterstock gibi içerik platformlarından alırlar.

Peki, bu global pazarlar nasıl oluşur? 

Elbette sizin gibi kişilerin ürettiği profesyonel fotoğraf ve video içeriklerinden. Ürettiğiniz içerikler dünya üzerinde indirildikçe size de para akmaya başlar. Aslında instagrama hobi olarak koyduğunuz fotoğraflar bu sitelerde size ciddi bir kazanç olarak dönebilir. Örneğin, shutterstock, şimdiye kadar içerik sağlaycılarına 1 milyar dolardan fazla ödeme yapmıştır. Peki, ödeme nasıl yapılıyor. Shutterstock, her indirilen içeriğiniz için size en az 25 cent ödemektedir. Düşünün bi, 1000 fotoğraftan oluşan bir arşiv yüklediniz ve her fotoğrafınız ayda sadece iki kez indirildi. Bu da aylık en az 500 dolar kazanmanızı, yani 3-4 bin liraları geçen bir kazanca ulaşmanızı sağlayabilir.

Bu piyasa rekabetin yüksek olduğu bir pazar evet ancak iyi bir arşiv ile yıllarca sürdürülebilir kazanç elde etmeniz mümkün.

4. Eğitim Kursları Hazırlamak: Udemy

İnternetten para kazanmak için diğer bir kategori ise online kurs içerikleri hazırlamak ve satmak. Bunun için ülkemizdeki en iyi site ise Udemy.

Udemy, ülkemizde son yıllarda oldukça popülerleşen bir eğitim platformu.

Herhangi bir konuda uzmanlık sahibi kişiler oluşturdukları içerikleri bu platform üzerinden belli bir ücret karşılığında satıyorlar. Yani hazırladığınız bir kursu binlerce kişiye satma şansınız var. Her bir satışın %50’sini Udemy size ödemektedir. Udemy’de kurslar ortalama 50 lira civarındadır. Bu da demek oluyor ki her satın alımda 25 lira kazanacaksınız. Kursunuzu her gün sadece 1 kişi bile alsa, 1 kurstan aylık 750 lira kazanabilirsiniz. Üstelik popülerliğinize ve hazırladığınız kurs sayısına göre bu rakamlar katlanabilir.

Hazırlayacağınız çok başarılı bir kurs, Udemy’de size ciddi kazanç alternatifleri sunmaktadır. Bu fırsatı kaçırmayın derim!

5. Konaklama & Deneyim Paylaşımı: Airbnb

Çok iyi para kazanabileceğiniz beşinci kategori ise Konaklama & Deneyim Paylaşımı. Bu alanın öncüsü ise: Airbnb.

Tüm dünyadan müşterileri olan bir oteliniz olsun ister misiniz? Airbnb sayesinde evinizi otele çevirebilirsiniz.

Airbnb dünyanın en büyük otellerinden bile büyük bir işletme haline gelmiş durumda. Tüm dünyadan milyonlarca kullanıcısı var. Eviniz özellikle turistik bir yerde ise odalarını Airbnb üzerinden kolayca kiralayabilirsiniz, ya da Turistik bir yerde ev tutup evin tamamını kiralayabilirsiniz. Airbnb’de en önemli şey sunduğunuz hizmet ve misafirlerinizin yorumudur. Eğer çok iyi yorumlar alırsanız zaman içerisinde eviniz en çok önerilen yerlerden biri olur ve odalarınız hiç boş kalmaz. Günlük 200-300 lira kazançlar ile ev başına aylık 5 bin liraları geçen kazançlar elde edebilirsiniz.

Airbnb ile ilgili iki konu daha var:

İlki Airbnb’de evlerini kiraya veren kişilerin %90’ı bu işi profesyonel bir iş olarak yerine getirmektedir. Bu açıdan kişiler tıpkı bir otele gitmiş hissi yaşamaktadır.

İkinci konu ise Airnbn’yi ev kiralamanın ötesinde özel kılan şey aslında bir deneyim ve macera platformu olmasıdır. Şehrinize gelen misafirler için deneyim yaşatacak işler yapabilirsiniz. – kültür turu, fotoğrafçılık, aşçılık dersi, tarih yürüyüşü, kahve tadımı, müzik dersi ve çook daha fazlası.

Bir Aribnb kullanıcısı olarak internet üzerinden sağlanan bu iş fırsatının önümüzdeki yıllarda çok daha büyüyeceğine inanıyorum.

6. Website Hazırlama: WordPress

Altıncı ve son kategori ile devam ediyoruz. İnterneti internet yapan şey elbette website hazırlamak. Bunun için ise eğer profesyonel bir yazılımcı değilseniz en en iyi yöntem WordPress.

Aklınızda ya şu konu için bir site kursam keşke gibi bir düşünce varsa WordPress en doğru adres. Çünkü, WordPress o kadar geliştirildi ki artık sadece bir blog hazırlamak için değil, haber sitesi, forum, hatta e-ticaret sitesi oluşturabilmek bile mümkün. Ayrıca, piyasada o kadar çok WordPress eğitimi var ki inanın birkaç ay gibi kısa bir sürede wordpress’e dair birçok şeyi öğrenip  kendi sitenizi kimseye ihtiyaç duymadan kurmayı başlayabilirsiniz.

Kendi sitenizi kurdunuz, peki nasıl para kazanacaksınız?

Bunun için en iyi yöntem Google reklamları

Youtube da aslında Google reklamları söz konusu ancak Youtube’da 1 milyon izlenen bir videonuzdan 250 dolar kazanıyorken, kendi websitenizde oluşturduğunuz bir sayfanın 1milyon tık almasında en az bin dolar kazanırsınız. Yani, website kurduğunuzda 4 katından fazla kazanırsınız çünkü araya hiçbir platform koymadan tüm kazancı siz alırsınız.

Size wordpress ile ilgili bir taktik daha. Son dönemde artık wordpress page builder gibi platformlar sayesinde kodlamaya hiç gerek kalmadan sadece sürükle bırak şeklinde arayüzler de var.

WordPress eğitimlerinde bunları da öğrenip bir kod bile yazmadan hayalinizdeki siteyi tasarlayabilirsiniz. Şu an iki-üç aydır bu siteyi de wordpres üzerinden tasarlamaya çalışıyorum. Sıfır kod bilgisi ile hayal ettiğim neredeyse her şeyi yaptım. Umarım siz de hayal ettiklerinizi yapabilirsiniz. 

Arkadaşlar anlatacaklarım bu kadar, listeme bazı konulara almaya hiç gerek duymadım.

Örneğin intagramdan büyük bir kitle yaratıp satış yapmak ya da sponsorlu anlaşmalardan elde edilen gelirlerden bahsetmiyorum, zaten o seviyelere ulaşıldıktan sonra ne yapacağınızı çoktan planlamışsınızdır.

Diğer taraftan doların bu kadar yükseldiği bir piyasada dropshipping gibi yurtdışından al getir Türkiye’de sat işleri de artık çok karsız hale gelmiş durumda.

Anket doldur kazan, gibi yöntemlere harcayacağınız tonla zaman yerine kendi güçlü yönlerinizi daha da mükemmelleştirmenizi tavsiye ederim ki hem daha güvenilir yerlerden para kazanın hem de uzun dönem bir kariyer planınız olmuş olsun.

Saydığım tüm siteler güvenirliliğini ispatlamış yerler. Umarım fikir verebilmişizdir, sorularınız olursa yorum bölümüne bekliyoruz, yeni videolar için abone olmayı unutmayın, hepinize bol şans dileriz

Meslek Testi

Arkadaşlar anlatacaklarım bu kadar, listeme bazı konulara almaya hiç gerek duymadım.

Örneğin intagramdan büyük bir kitle yaratıp satış yapmak ya da sponsorlu anlaşmalardan elde edilen gelirlerden bahsetmiyorum, zaten o seviyelere ulaşıldıktan sonra ne yapacağınızı çoktan planlamışsınızdır.

Diğer taraftan doların bu kadar yükseldiği bir piyasada dropshipping gibi yurtdışından al getir Türkiye’de sat işleri de artık çok karsız hale gelmiş durumda.

Anket doldur kazan, gibi yöntemlere harcayacağınız tonla zaman yerine kendi güçlü yönlerinizi daha da mükemmelleştirmenizi tavsiye ederim ki hem daha güvenilir yerlerden para kazanın hem de uzun dönem bir kariyer planınız olmuş olsun.

Saydığım tüm siteler güvenirliliğini ispatlamış yerler. Umarım fikir verebilmişizdir,  sorularınız olursa videomuzun yorum bölümüne bekliyoruz, yeni videolar için abone olmayı unutmayın!

Ayrıca, hala meslek seçimi konusunda kafasında soru işaretleri olanları da meslek testimizi çözmesini tavsiye ederiz. Herkese hayal ettiği bir kariyer dileriz. Bol şanslar!

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler