Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?

Üniversite seçimi yapmak kolay değil. Dikkate almanız gereken bir çok kriter söz konusu. Bu yazımızda sizde üniversite memnuniyet sıralamaları dahil birçok önemli kriteri anlatacağız.
Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

Üniversite seçimi yapmak hayatımızın belki de en önemli seçimlerinden biri. Peki, iyi bir üniversite seçimi, bizim için en doğru üniversite tercihi nasıl yapabiliriz?

Seçeceğiniz üniversite sadece 4 yılınızı değil, mezun olduktan sonraki hayatınızı da çok büyük oranda şekillendirecek. Üniversite yaşamınız boyunca alacağınız akademik eğitim, yapacağınız projeler, staj imkanları, kulüp aktiviteleri, katılacağınız konferanslar ve daha birçok faaliyet sizi iş dünyasına hazır hale getirecek.

Sadece iş dünyası değil, üniversite seçimi sosyal hayatınız için de büyük öneme sahip. Yapılan bir araştırmaya göre yanlış üniversite tercihi düşük özgüven ve depresyon oranını %27 arttırıyor. Bu açıdan sadece kariyer değil, sağlıklı bir birey olmanız için bile doğru üniversite seçimi kritik.Konu bu kadar hassas ve önemli olunca, bizlere de bu konuda birçok soru geliyor. Tüm bu soruların cevaplarını adım adım vereceğiz.

Ayrıca, küçük bir not: Kanalımızdaki tüm testlere buradaki meslek testleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE MEMNUNİYET ANKETİ SIRALAMASI (TÜMA 2020)

ÜNİVERSİTE SEÇİMİ NASIL YAPILIR? ADIM ADIM

Özellikle bölüm mü üniversite mi seçmeliyim gitgelinde tercih yapmak hiç kolay değil. Bu nedenle sizlere üniversite seçimi nasıl yapılır ile ilgili 8 adet tavsiyemiz olacak. İlk tavsiyemiz ile başlıyoruz:

Kariyer amacınızı netleştirmeni Yani mezun olduğunuzda ne yapmak istiyorsunuz, amacınız nedir, nasıl bir kariyer hayal ediyorsunuz, kendinizi nasıl bir iş yaparken görüyorsunuz buna karar veriyor olmanız ilk adım. Bu tavsiyemiz iş dünyasının temel bir kuralı olduğunu belirtelim. Bir proje mi yapacaksınız, bir uygulama mı geliştireceksiniz, bir ürün mü tasarlayacaksınız, ne yapacak olursanız olun şirketlerde size illa sorarlar, bunu yapmaktaki amacın ne, neyi hedefliyorsun. Bu açıdan sizler de bir üniversite tercihi yapıp kariyer yolculuğunuzun ilk adımını atacakken bunu hangi amaçla yaptığınızı belirlemeniz ilk ve en öncelikli aşamadır, gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Aralarınızdan bazıları abi daha ben bu ilk adımdayım, kariyer amacımı bile belirlemedim ki diyebilir. Biz meslek seçimi ile ilgili oldukça detaylı videolar, meslek testleri, bölüm analizleri paylaştık. Meslek seçimi çok uzun bir konu, burada tekrar anlatıp zamanınızı çalmak istemiyoruz. Lütfen daha hala ilk adımdaysanız, önce diğer videolarımıza göz atın. Gelin o videolarımızın yorum bölümünde tartışalım. Çünkü bu videoda üniversite seçimine odaklanacağız.

Peki, birinci adımı yani hedeflediğiniz kariyeri belirlediğinizi var sayıyoruz, ikinci adım ile devam edelim.

ÜNİVERSİTE SEÇİMİ İÇİN ALTERNATİF BÖLÜMLER BELİRLE!

İkinci adım: Hayalinizdeki mesleğe gitmenizi sağlayacak üniversite bölümleri hangilerir mı bunu belirlemek! Yani hayalinizi kurduğunuz mesleğe tek bir bölümü okuyarak mi yoksa farklı bölümler okuyarak da ulaşılabilir mi bunu netleştirmeniz gerekli! Tek bir bölüm okumaktan kastımız, örneğin doktor olmak için tıp fakültesi bitirmeniz gerekir. Alternatif bir bölümü yoktur. Aynı şekilde veteriner hekim olmak için veterinerlik, diş hekimi olmak için diş hekimliği, mimar olmak için mimarlık, iyi bir avukat olmak için hukuk okumak, tarihçi olmak için tarih okumak gibi. Bu grup meslek hedefi olanlar için öncelikli olan hayal ettikleri bölümdür. Hedefleri çok net olan arkadaşlar zaten aldıkları puanlara göre gidebilecekleri üniversiteler üç aşağı beş yukarı bellidir. 

ÜNİVERSİTE SEÇİMİ NASIL YAPILIR: ALTERNATİF BÖLÜMLER

Gelelim ikinci gruba, yani hedefledikleri mesleğe birden fazla bölüm alternatifi ile ulaşabilecek kişilere. Ne demeye çalışıyoruz, örneğin, yazılımcı olmak isteyen bir kişi geçtiğimiz günlerde paylaştığımız yazılım mühendisliği videomuzda da anlattığımız gibi hem yazılım mühendisliği, hem bilgisayar mühendisliği, hatta matematik mühendisliği, matematik bölümü gibi alternatif bölümler seçerek yazılımcı olma kariyerinde ilerleyebilirler. Matematik bölüm analiz videomuza bakın yazılım ve analiz ile ilgili ne çok çalışan olduğunu göreceksiniz. Ya da şirketlerde farklı departmanlarda yönetici rollerinde çalışmayı hayal eden, şirketlerin üst yönetimini hedefleyen bir eşit ağırlık öğrencisi işletme, iktisat, uluslararası ticaret, yönetim bilişim sistemleri, uluslararası ilişkiler, turizm işletmeciliği gibi birçok farklı bölümü okuyarak hayal ettiği işler üzerine bir kariyer yolu çizebilir. Bu saydığımız bölümlerin analiz videolarını izleyecek olursanız, ne kadar ortak iş yaptıklarını göreceksinizdir. İşte bu grup için bölümden ziyade öncelik üniversitedir. Ne kadar iyi üniversite, ne kadar marka olmuş prestijli üniversite kazanılırsa, o kadar iyidir bu grup işler için. İşveren işe alacağı kişide ilk olarak üniversite adına bakar, okuduğu bölüm iktisatmış, işletmeymiş, uluslararası ticaretmiş, kesinlikle ikinci planda kalır, bundan emin olabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE SEÇİMİ İÇİN ÖĞRENCİ MEMNUNİYETİNE BAK!

Nasıl ki alacağınız üründen kalacağınız otele gideceğiniz mekanlara kadar her şeyi puanına göre değerlendiriyoruz. Üniversite seçimi nasıl yapılır dendiğinde öğrenci memnuniyet oranlarına bakmak önemli bir fikir veriyor. Bağımsız bir araştırma laboratuvarı olan Üniversite Araştırmaları Labratuvarı tarafından yapılan TÜMA yani Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması sonuçları üniversite sıralamaları anlamında önemli bir gösterge sağlıyor. TÜMA geçen yıl 192 üniversitede öğrenim gören 39.386 öğrencinini memnuniyet düzeyini bu 6 ana kriter üzerinden değerlendirmiş ve 192 üniversiteyi tek tek sıralamış.  192 üniversiteden ilk 20 bu şekilde. 192 üniversitenin sıralamasına kolayca ulaşmanız için açıklamalarda linkimizi bıraktık, videodan sonra incelemeyi unutmayın. Ayrıca, araştırmayla ilgili 64 sayfalık raporun tamamını okumak isteyenler için de rapor linkini de açıklamalara koyuyoruz.

İNGİLİZCE BİR PROGRAMA GİRMEYE ÇALIŞIN!

Üniversite seçimi yaparken üniversitede gideceğiniz bölümün ingilizce olması büyük avantaj. Burada önemli bir yanılgının altını çizelim. Şöyle sorular geliyor. İngilizce bölüm yazma fırsatım var ama benim İngilizcem pek iyi değil. Yahu ülkemizde kolej mezunları dışında zaten hangi lise mezunun ingilzicesi iyi ki. Hemen hemen çoğu kişi kötü ingilziceyle liseyi bitiriyor. Zaten ingilizce bir bölüm seçtiyseniz size okulda İngilizce hazırlık eğitim verilecek. İş ingzilicesi öğrenmeniz için bölümleri İngilizce okumak çok avantaj. Ancak şuna dikkat etmek gerek, bazı okullardaki bölümler İngilizce gibi görünseler de derslerin neredeyse tamamı Türkçe işlendiği için öğrenciler ingzilice görmeden mezun oluyor. Yani %100 İngilizce eğitim lafı sadece kağıtta kalabiliyor.

Sırf ingizilice eğitim var diye seçilen bölüm de sizin hiçbir işinize yaramamış oluyor. Örneğin bize geçenlerde Anadolu üniversitelerinin birinde İngilizce işletme ile aynı puana denk gelen Marmara üniversitesi Türkçe işletme arasında hangisini seçmeliyim sorusu soruldu. Anadolu’da yeni açılmış bir üniversiteyi eğer ingilizce eğitim verdiği için seçecekseniz lütfen eğitimin adam akıllı ingzilice verildiğinden emin olun. Mezunlarına ulaşın, sorun gerçekten dersler ful İngilizce mi. İngilizce konuşmayı beceremeden İngilizce bölüm bitiren o kadar çok kişi var ki, puanlarınız boşa gitmesin. Böyle durumlarda ingilizcenin neredeyse hiç olmadığı bir ingilizce işletme okumaktansa prestijli bi okulda türkçe okumayu daha çok tercih ederdik. Ayrıca ilerleyen aylarda İngilizce öğrenmek ile ilgili detaylı taktiklerimizi paylaşacağız. Bu ingilizce konusunu çözmeniz önemli.

ŞEHİR SEÇERKEN MESLEĞİN İŞ SAHASINA BAKIN!

Bazı meslekler tüm ülkede iş yapıyor. Örneğin, Erzurum’da veterinerlik okursunuz, gider Van’da çalışabilirsiniz. Türkiye’nin en ücra köşelerinde bile aslanlar gibi iş yapabilirsiniz. Çünkü hemen her yerde veterinere ihtiyaç vardır ya da her yerde hemşireye, doktora, elektrik mühendisine ihtiyaç vardır. Ancak örneğin yazılım dünyasının merkezi İstanbul’dadır. Neden Şirketlerin ana merkezleri, genel müdürlükleri İstanbuldadır ve yazılım gibi konular genel müdürlüklerden yönetilir.

Bu açıdan üniversite seçimi esnasında seçeceğiniz mesleğin iş sahasını da düşünün. Üniversitenizin iş dünyasının yakınında olması lojistik anlamda büyük kolaylık sağlar. Erzurumda kalkıp istanbula staj görüşmesine gelmek ya da bir konferansa katılmak hiç kolay değildir. İş dünyasının kalbi zaten İstanbul’da atıyor bu bir gerçek. Bu nedenle özellikle özel sektör için önce İstanbul, sonra Ankara, İzmir öncelikli tercihler. Örneğin fabrikaların, üretim tesislerinin, ağır sanayinin olduğu bölgeler olan Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Sakarya gibi şehirlerin mühendislik üniversitelerinin, İİBF mezunlarının da önemli iş imkanlarına ulaşabildiğinin de altını çizelim.

KÖKLÜ ÜNİVERSİTE TERCİH ETMEYE ÇALIŞIN!

Köklü üniversiteler işveren gözünde bir adım önde, özel olsun devlet olsun. Köklü üniversiteleri seçmeye çalışın. Şunun altını çizelim arkadaşlar. İşverenlerin üniversitelere bakışı çok kolay değişmiyor, yeni açılmış bir üniversiteyi kolay kolay çok iyi bir üniversite olarak benimsemiyorlar. Son dönemde açılmış bir üniversite çok iyi gibi gelebilir size ama bu üniversiteler işverenlere pek bir şey ifade etmiyor. Gerekçe şu: Özel Üniversiteler inanılmaz bir reklam bütçelerine sahipler.

Sizleri etkilemek için, çok iyi üniversiteymiş hissi oluşturmak için olağanüstü bir çaba harcıyorlar. Verdikleri tüm reklamlarda hedef kitle sizsiniz. Oysa işverenler bu reklamlara maruz kalmadıkları için bu yeni kurulan üniversitelerin iyi üniversiteler olduğuyla ilgili bir etki altında kalmıyorlar. Doğal olarak geçmişten gelen, köklü devlet ve özel üniversiteler hala işverenlerin gözünde çok değerli. Bu nedenle mümkünse son 3-5 yılda değil de uzun zamandır varolan okulları seçmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca, bu yeni okul ve bölümlerin henüz sistemleri bile oturmamış olabiliyor, doğru düzgün profesörleri, akademik kadroları bile olmadan dersler verilebiliyor.

GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO İÇİN ARAŞTIRIN!

Akademik kadro deyince yedinci tavsiyemizi de söyleyelim: güçlü eğitim kadrosu ve akademik altyapıya sahip okullar tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Arkadaşlar üniversiteye gitmemizin temel gerekçelerinden biri akademik eğitim sonuçta. Bir okulun akademik olarak eğitim kalitesini belirleyen şeylerin başında tabi ki eğitmenleri geliyor. Okulları kıyaslamak için açıp bölümlerin internet sitelerini akademisyen grubuna bakın. Kaç tane profeser var. Kaç tane doçent doktor var.

Sayıdan ziyade tabi kalite çok önemli. Bu kişiler yurtiçinden mi yurtdışında mı doktoralarını yapmışlar, ne konular üzerine projeler yapmışlar, sektör deneyimleri var mı, ne kadar süredir çalışıyorlar, akademik yayınları neler, hangi dersleri veriyorlar gibi birçok parametre ile üniversiteleri kıyaslayabilirsiniz. Yurtdışında akademik kariyer yapmak istiyorsanız hele, doktorasını yurtdışında yapmış hocalarınız yurtdışında mezun oldukları okullara sizi yönlendirip referans olabilir, bu fırsatları değerlendirin

OKULUN TÜM İMKANLARINI ARAŞTIRIN!

Üniversite hayatı fırsatlarla dolu. 4-5 yıllık sürede bu fırsatları ne kadar çok yakalar, bu fırsatlardan ne kadar çok yararlanırsanız o kadar avantaj. İş dünyasına en büyük hazırlık süreci stajlardır. Bu açıdan okulun ve bölümün sunduğu staj imkanlarına bakın, bölümde staj zorunluluğu var mı? Çünkğ şirketler öğrencilerden genelde staj zorunluluğu arıyor. Bazı okulların staj konusunda şirketlerle doğrudan anlaşmaları olabiliyor, bunlar önemli avantaj sağlıyor. Okulun Erasmus, Exchange gibi uluslararası imkanları, anlaşmaları var mı inceleyin. Okullardaki kulüpleri inceleyin.

Bölümün hangi bölümlerle çap yapma fırsatı olduğuna bakın. Çap yapma şartlarını inceleyin. Çap yaparak iki bölüm mezunu olabilirsiniz. Çap için genel şart birinci sınıftan itibaren yüksek not ortalamasıdır. Bu gibi şartların farkında olursanız en baştan notlarınızı yüksek tutmaya gayret gösterebilirsiniz. Okulun yurt imkanlarına göz atın. Boğaziçi’nin kendi yurtları olduğu için yurt arkadaşlarım sayesinde o kadar çok şey öğrenmiştim ki, iyi ki birkaç dönem yurtta kaldım demiştim. Tabi kötü yurtlarda hayat cehennem de olabiliyor. Burs koşullarını inceleyin. Yemek bursları, yurt bursları, nakdi burslar kazanabilirsiniz. Özel okulların burs iptal koşullarına muhakkak göz atın. %100 burslu olarak özel üniversiteye başlayıp ders notlarınız kötü olduğu için burs iptali gibi sorunlarla karşılaşmayın sonra. Bölümün laboratuvar imkanları, teknik altyapı imkanları nasıl araştırın.

Ders programları nasıl, seçmeli dersler arasında neler var bunları dört bir yandan araştırın. Yani özetle seçeceğiniz üniversite sizi sadece bugünün değil, mezun olduğunuz döneme de hazır edecek imkanları sunuyor mu bunlara kafa yorun, not alıp üniversite bazlı kıyaslayın. 

Sonuç olarak bu 8 ana adımı izleyerek üniversite tercihinizde iyi bir sonuca ulaşabileceğinize inancımız tam. Evet üniversite seçimi kolay bir iş değil ama sizlere güveniyoruz. Herhangi bir sorunuz olursa her zamanki gibi yorum bölümüne bekliyoruz, biliyorsunuz bizi hemen hepsine dönmeye çalışıyoruz. Ayrıca tekrar hatırlatalım, instagram hesabımızı bu haftasan itibaren aktif kullanmaya başladık, 10 bin takipçi hedefimize ulaşmamızda bize destek verebilirseniz çook mutlu oluruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler