Sözel Bölümler Meslek Testi

Sözel alanda kariyer planlıyorsunuz ama 4 yıllık hangi sözel bölüm sizin için en uygun? Bu soruya en hızlı yanıtı bulabilmek adına sizler için hazırladığımız bu testte kişiliğinize en uygun sözel bölüm hangisi öğrenmiş olacaksınız!
Sözel bölümler meslek testi
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

Sözel bölümler arasında hangileri sizin için en uygun? Meslek seçimi hiç kolay bir süreç değil. Bu konuda size yardım edebilmek amacıyla bir meslek testi hazırladık sizler için. Bu meslek testi ile sözel bölümler arasında hangi sözel bölüm benim için uygundur sorusuna alternatif yanıtlar bulmuş olacaksınız. 

Eğer sözel derslerde başarılıysanız ve sözel alanda ilerlemeyi seçtiyseniz güzel bölüm alternatifleriniz olduğunu bilmenizi isteriz. Tabi 20-30 bölüm arasından kişiliğinize en uygun bölümü tercih etmek pek kolay değil. Bir bölüm hedefleyip o yönde çalıştığınız takdirde çok daha başarıl olabileceğiniz de bir gerçek. Bu amaçla hazırladığımız aşağıdaki testi dikkatle çözmenizi isteriz.

Ayrıca, kanalımızdaki tüm testlere buradaki meslek testleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sözel Bölümler Meslek Testi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Sözel bölümler meslek testi, 15 sorudan ve toplamda 60’tan fazla cevaptan oluşmaktadır.  Test 2 ana kategori üzerinden  sizi değerlendirmektedir. İlk kategori sizi tanımaya yöneliktir. Yani kişilik tipiniz, ilgi alanlarınız, güçlü ve zayıf yönleriniz gibi. İkinci taraf ise mesleklerle ilgili konulardır. Örneğin, çalışma koşulları ve meslekte aranan özellikler gibi. Vereceğiniz cevapların kesişimi kümesi analiz edilir ve sizin kişiliğinize en uygun alanlar önerilir.

DİKKAT: Bu testi cevaplarken dikkat etmeniz gereken bazı prensipler bulunmaktadır:

 1. Bu test yaklaşık 3 dk ile 5 dk arasında sürmektedir.
 2. Lütfen her bir soruyu dikkatlice okuyarak cevap veriniz!
 3. Kararsız kaldığınız durumlarda size en yakın olan cevabı seçiniz!
 4. Çıkan sonucu dikkatlice okuyunuz! 

Testi çözmeye hazır mısınız?

Hazırsanız Teste Başlayabilirsiniz!!!

[show-quiz id="1563" title="Sözel Bölümler Meslek Testi"]

ÖNEMLİ NOT: Kişilik tipinizi belirlemeye yönelik hazırladığımız diğer meslek testimizi de hala çözmediyseniz çözmeyi unutmayın!  

Sözel Bölümler Meslek Testini Biz de Çözdük!

Youtube kanalımızda yayınladığımız videomuzda anketi biz de çözdük.  

Sözel Bölümler Meslek Testi

Sözel Bölümler Arasından Hangisi Sizin İçin En Uygun?” Hazırlamış olduğumuz bu meslek testi ile kariyer seçimlerinizde size yardım etmeye çalıştık. Umarız faydalı olabilmişizdir. 

Sözel bölümler arasında 20’den fazla bölümü değerlendirmeye aldık. Bu bölümler arasında;

 1. Coğrafya Öğretmenliği
 2. Çizgi Film ve Animasyon
 3. Film Tasarımı ve Yönetim
 4. Gastronomi
 5. Gastronomi ve Mutfak Sanatları
 6. Gazetecilik
 7. Görsel İletişim ve Tasarımı
 8. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 9. İlahiyat
 10. Medya ve Görsel Sanatlar
 11. Okul Öncesi Öğretmenliği
 12. Özel Eğitim Öğretmenliği
 13. Radyo, Televizyon ve Sinema
 14. Reklam Tasarımı ve İletişimi
 15. Sinema ve Dijital Medya
 16. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
 17. Tarih Öğretmenliği
 18. Televizyon Haberciliği ve Programcılığı
 19. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği
 20. Türkçe Öğretmenliği
 21. Yeni medya ve İletişim

Testin sonunda hayal ettiğiniz bölümü keşfetmeniz dileğiyle. İlgi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Sözel bölümler her ne kadar sayısal bölümler kadar yelpazesi geniş olmasa da, şunun altını çizmekte fayda var. Sözel bölümlerde yapılan mesleklerin hemen hepsi insani beceriler gerektiren, otomatize edilmesi oldukça zor, yaratıcılık isteyen konulardır. Düşünün bi; yaratıcı reklamlar hazırlayarak bir markanın imajını güçlendirmek, farklı kültürlerdeki tarifleri harmanlayarak bir yemek hazırlamak, tarihin önemli olaylarını öğrencilere öğretmek, çok önemli bir haberin peşinde koşarak tüm ülkeyi bir konuda bilgilendirmek, eğlence dolu içerikler üreterek insanlara zamanın nasıl geçtiğini unutturabilmek ve çok daha fazlası… Özetle, sözel bölümler robotlaşma ile otomasyon ile kolay kolay yeri doldurulamayacak, araştırma, inovatif düşünce ve yetenek gerektiren önemli meslekleri barındırmaktadır.

Test umarız faydalı olmuştur arkadaşlar. Sizlerin de sonuçlarını çok merak ediyoruz, lütfen testi tamamladıktan sonra videomuzun yorum bölümünden sonuçlarınızı bizlerle muhakkak paylaşın. Sorularınız olursa da sormayı unutmayın. Bizi izlemiş olduğunuz için çok teşekkürler. , hepinize hızlıca dönmeye çalışıyoruz.

Testi çözdüğünüz için çok teşekkür eder, hepinize kariyerinizde sonsuz başarılar dileriz. Hoşçakalın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler