Sizi Neden İşe Alalım – Zor Mülakat Soruları

Mülakat soruları serimize kritik bir soruyla devam ediyoruz: Sizi Neden İşe Alalım? Evet, cidden yüzlerce, hatta bazı pozisyonlar için binlerce aday varken sizi neden işe alalım? Etkili bir cevap için izlemeniz gereken yol haritası bu cevapta!
Seni neden işe alalım
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

Sizi neden işe alalım mülakat sorusu açık ve net bir soru gibi görünebilir, ANCAK etkili bir cevap vermesi pek de kolay olmayan, zor mülakat sorularından birisidir. Unutmayın, bu mülakat sorusunun tek bir doğru cevabı yok, fakat etkili bir cevap için izlemeniz gereken net bir yol haritası var.

Bu yazımızda sizi neden işe alalım mülakat sorusu ile ilgili işi kapmanızı sağlayacak yol haritasını ve örnek cevaplarımızı sizlerle paylaşıyoruz. 

SİZİ NEDEN İŞE ALALIM SORUSUNUN AMACI

En başta şunu belirmekte fayda var. Mülakatçılar sizi elemek amacıyla mülakata çağırmıyorlar. Bundan emin olabilirsiniz. Neden?

Mülakatçılar, çok iyi bir aday olduğunuz umuduyla sizi mülakata davet ediyorlar. Çünkü kısa sürede kapatmak zorunda oldukları bir pozisyon var. Ve eğer siz doğru adaysanız pozisyonu kapatıp iş listelerinden çıkartmış olacaklar.

Daha da önemli bir şey söyleyeyim!

İşe alım uzmanlarının yılsonu alacakları prim dahi bu kapatma süresinden etkileniyor. Mesela benim çalıştığım firmalarda bu süre ortalama 3-4  haftaydı. Yani doğru adayı ne kadar erken bulurlarsa onlar için o kadar iyi.

ANCAK, gerçekten iyi bir aday olduğunuzdan emin olmaları gerekli ki daha sonrasında ona iş biriminden ‘nasıl işe alım yaptın, hiç memnun değiliz biz bu çalışandan, vs’ cümleleri gelmesin. Bu nedenle, mülakatçılar da bu adayın bu pozisyon için en uygun aday olduğuna dair ellerinde güçlü delillerin olması için zorlayıcı sorular soruyorlar. Sizi neden işe alalım mülakat sorusu da bu zor mülakat sorularından biri.

# Sizi neden işe alalım sorusu ile karşılaşın ya da karşılaşmayın mülakat süreci adım adım şöyle ilerliyor:

İşe alım uzmanı, neden seni işe alalım sorusunu ve diğer mülakat sorularını sorarak adaydan gerçekten bu pozisyon için doğru aday olup olmadığının örnekleriyle beraber açıklamasını istiyor. Böylece aslında kolay yoldan bu adayı neden işe alması gerektiğinin delillerini de toplamış oluyor (tabi kendi analizleri de var). Bu nedenle bol bol not tutuyorlar.

Bu deliller ile gidip ilgili bölüm müdürüne ‘bu aday en uygun adaylardan biri, bakın bu gibi başarılı çalışmaları var, bu bilgi birikimine sahip, yetkinlikleri bunlar ve biz bu adayı muhakkak değerlendirmeliyiz’ şeklinde sizi anlatarak ilgili birim yöneticisi ikna edip bir üst mülakat için aday listesini belirliyor.

Yani, siz mülakatçıyı sizi neden işe alması gerektiği ile ilgili ikna edeceksiniz ki o da sunduğunuz kanıtları alıp çalışacağınız bölüm müdürü ya da departman yöneticisini ikna edecek. Bu nedenle, bu soru yani ‘Sizi Neden İşe Alalım’ mülakat sorusu gerçekten önemli ve kritik bir mülakat sorularından birisidir.

SİZİ NEDEN İŞE ALALIM SORUSUNA BENZER SORULAR

Sizi neden işe alalım mülakat sorusu farklı şekillerde de sorulabilmektedir. Bu sorulara da genel olarak aynı cevap veriliyor olsa da bu soruların da neler olduğu bilmekte fayda var.  

Sizi neden işe alalım mülakat sorusuna benzer mülakat soruları şu şekilde sıralanabilir:

 • Peki, neden sizle çalışalım?
 • Bize katkınız ne olacak?
 • Sizi neden tercih edelim?
 • Bu pozisyon için sizi iyi bir aday yapan şey nedir?
 • Sizi diğer adaylardan ayıran ve pozisyon için ideal kılan şey nedir?
 • Niçin bu pozisyon için en iyi aday olduğunuzu açıklayabilir misiniz?

Bu mülakat sorularının bu şekilde değişmesinin bir gerekçesi şirket yapısıdır. Çok kurumsal bir firma ile görüşüyorsanız eğer, elbette neden sizi tercih edelim ya da neden sizi işe alalım sorusu gibi daha resmi bir şekilde sorulmuş mülakat soruları ile karşılaşabilirsiniz. Ancak, çok kurumsal olmayan ya da yeni bir girişim olan yerlerde seni neden işe alalım ya da neden seni seçelim gibi daha senli benli mülakat soruları ile karşılaşabilirsiniz.

Özellikle samimi konuşmaların olduğu noktalarda siz profesyonellikten uzaklaşmadan cevaplarınızı en iyi şekilde vermeye çalışın. İşe alım uzmanlarının uyguladığı taktiklerden biri de sizi rahatlatıp aklınızdan geçenleri filtresiz bir şekilde anlatmanızı sağlamaktır. Kendinizi kaptırıp aşağıda anlatacağımız gibi yanlış cevaplar vermeyin!

YANLIŞ CEVAP ÖRNEKLERİ

Sizi neden işe alalım gibi mülakat soruları zor sorulardır. Ehh sorular zor olunca verilen cevaplar da kopyala yapıştır şeklinde çok jenerik olabiliyor. Böyle bir soruya etkili bir cevap verme fırsatınız varken, jenerik cevap vererek tüm etkileyiciliğinizi kaybetmeyin derim.

Mesela neden sizi işe alalım sorusuna en jenerik yanıtlardan birkaçının örneğini verelim ki bunlardan uzak durmaya çalışın!

Sizi Neden İşe Alalım Sorusuna Yanlış Cevap #1:

“Çünkü bu pozisyonu çok istiyorum ve sahip olduğum yetenekler ile bu pozisyona en çok uyan adayın ben olduğumu düşünüyorum”.

Elbette öylesiniz, aksi takdirde mülakatçının karşısında oturuyor olmazdınız zaten. Ancak, inanın bana bu cümleleri neredeyse tüm adaylar söylüyor. Sizi diğerlerinden ayıracak ve mülakatçıyı can evinden vuracak daha güçlü bir cevaba ihtiyacınız var.

Sizi Neden İşe Alalım Sorusuna Yanlış Cevap #2:

“Uzun zamandır iş arıyorum. Bu işe çok ihtiyacım var, bu nedenle beni seçmeniz benim için çok çok önemli”.

Mülakatlarda bazen duygusal durumlar olabiliyor. Ancak ne olursa olsun burası profesyonel hayat ve işe alım uzmanları bu konuda çok keskinler.

Sizi Neden İşe Alalım Sorusuna Yanlış Cevap #3:

“Reklamınız gördüm ve bu işi yaparım diye düşündüm, bu nedenle beni işe alırsanız pişman olmayacaksınız.”

Mülakatçılar bu işi başarılı yapıp yapamayacağınız ile ilgili kanıtlar ister. Yüzeysel olarak ben bu işi yaparım demek etkili bir yanıt olmayacaktır.

Sizi Neden İşe Alalım Sorusuna Yanlış Cevap #4:

“Kariyer yolumu bu sektör olarak belirledim ve en yukarılara tırmanmak istiyorum. Bu nedenle çok iyi bir adayım bu pozisyon için”.

Burada mülakatçı kariyer planlarınız, gelecek hayallerinizi ya da ilgili olduğunuz konuları sormuyor. Sizi işe almak için elle tutulur gerekçeler soruyor. Bu nedenle sorunun amacına uygun bir cevap vermemiz gerekli.

Peki, neden sizi tercih edelim sorusuna cevap nasıl verilmeli?

SİZİ NEDEN İŞE ALALIM - CEVABIN YOL HARİTASI

Lafı uzatmadan söyleyelim. Mülakatçıyı etkilemek istiyorsanız neden sizi işe alım sorusuna cevap verirken yapmanız gereken şey tam bir satış konuşmasıdır

Cevabımızı tasarlamaya başlayacağız ancak önce aşağıdaki üç soruya göz atın!

 • Başvurduğunuz firmanın hangi ihtiyacına cevap olacaksınız?  
 • Hangi yetkinliklerinizle diğer adaylara göre daha fazla fayda sağlayacaksınız?
 • Problemleri için üreteceğiniz çözümler daha önceki firmalarda işe yaradı mı?

Bu soruların cevaplarını içeren etkili bir yanıt hazırlamanız gerekiyor. Peki, mülakatçıyı ikna edecek bu etkili yanıtı nasıl vereceğiz? İzlemeniz gereken adım adım ilerleyen yol haritası şöyle:

#1 İlk yapmamız gereken şey ihtiyacı belirlemek:

Bakın bu bölüm gerçekten çok önemli. Eğer bu ilk adımda anlatacaklarımızı başarabilirseniz sadece neden sizi tercih edelim sorusuna cevap vermiş olmayacaksınız büyük ihtimal mülakatı da rahat rahat geçmiş olacaksınız.

Bu adımda firmanın ihtiyacının ne olduğunu ve hangi özelliklere sahip bir aday arandığını anlamaya çalışacağız. Peki, bunu nasıl yapacağız?

 • İş İlanını İncele: Bunun için en iyi yöntem elbette iş ilanında yazılanları okumak ve pozisyonun ne gibi gereklilikleri olduğu analiz etmektir. Ancak bu malesef yeterli değil. Sadece iş ilanına bakarak firmanın  gerçek ihtiyacını anlamanız pek mümkün değil. Çünkü iş ilanları yayınlanırken genelde hazır metinler kullanılıyor ve asıl ihtiyaç yazılmıyor.
 • Sizi Mülakata Davet Eden İK’cıdan Bilgi Almaya Çalışın: İhtiyacı belirlemek için diğer etkili bir yöntem: sizi mülakata davet eden İK’cıyı  konuşturmak. Sizi mülakata davet etmek için aradıklarında pozisyonla ilgili daha fazla detay talep edin. Hatta gerekirse tekrar arayıp biraz daha sorgulayın: “Işe başlayacak aday hangi süreçlerden sorumlu olacak?” “Kimle çalışacak?” Ya da “İşten ayrılan birinin yerini doldurmak için mi alınıyor?” Bu gibi sorular sorarak detaylı bilgi almaya çalışın. İnanın bu şekilde, iş ilanında paylaşılan bilgilerden çok farklı detaylar öğreneceksiniz. Gerçek ihtiyacın ne olduğunu öğrenme fırsatınız olacak.
 • Eski Çalışanlar ile İletişime Geçin: Diğer bir yöntem ise eski bir çalışan ile iletişime geçmek. Linkedin üzerinden daha önce o departmanda çalışmış birine ulaşın. Günümüzde hemen herkesin Linkedin profili var artık. O kişiden o departmanda ne iş yapıldığını, hangi yeteneklere sahip bir çalışan arandığını, tavsiyelerinin ne olduğunu öğrenin. Hatta o kişinin Linkedin profilini inceleyerek yaptığı işlere bakarak kendinizle kıyaslayın.

Sonuç olarak bu 3 ana yöntemle temel ihtiyacın ne olduğunu çok iyi bir şekilde anlamış olacaksınız. Bu yöntemler gerçekten çok önemli. Hangi mülakata giderseniz gidin bu bölümü muhakkak deneyin. Muhakkak faydasını göreceksiniz. Ne kadar çok bilgi o kadar çok mülakatı geçme şansı olacağını unutmayın!

Sonraki adım nispeten daha kolay. İhtiyacı belirledikten sonra ikinci yapmanız gereken şey; 

#2 Bu ana ihtiyacı karşılayacak sahip olduğunuz bilgi ve becerileri tespit etmek:

Bir sürü güçlü yönünüz ya da benzersiz özellikleriniz olabilir. Ancak bunlar mülakatçının ihtiyacını tam olarak karşılamayabilir. Bu nedenle seni neden işe alalım mülakat sorusuna nokta atış yaparak ihtiyacı birebir karşılayacak bilgi ve becerilerinizi net bir şekilde tespit etmelisiniz:

 • Sektör deneyiminiz
 • Görevleriniz
 • Teknik yetenekleriniz
 • Sosyal becerileriniz
 • Kritik başarılarınız
 • Ödülleriniz
 • Eğitim Ya da Sertifikalarınız

Çok önemli ve vurucu bulduğunuz 3 ya da 4 ana başlığı seçerek cevabımız için bir kombinasyon yapacağız. Son adımımızda ise; 

#3 Bu seçmiş olduğunuz bilgi ve beceriyi desteklemek için hayatınızdan örnekler, yani kanıtları etkili bir dille mülakatçıya sunmalısınız:

Unutmayın, sizi niye işe alması gerektiğini öğrenmek isteyen bir mülakatçıyı ikna etmek istiyorsanız, ona muhakkak örnekler sunmalısınız:

 • Başarılı olduğunuz projeleriniz,
 • Üstlendiğiniz sorumluluklar,
 • Yüksek satış performansınız,
 • Geliştirdiğiniz yeni ürünler,
 • Tasarladığınız bir mobil uygulama
 • Ya da müşterilerinizin memnuniyet oranı

Gibi etkili kanıtlar ile diğer adaylara göre mülakatçıyı daha kolay etkiniz altında bırakacaksınız.

SİZİ NEDEN İŞE ALALIM ÖRNEK CEVAPLAR

Sizi neden işe alalım mülakat sorusuna vereceğimiz cevabı nasıl tasarlamamız gerektiğini yukarıda öğrendik. Şimdi ise neden sizi seçmeliyiz sorusuna alternatif cevaplar üretme vakti:

#1. Sizi neden işe alalım sorusuyla ilgili ilk örneğimiz deneyimli bir aday için olsun:

Neden seni işe alalım sorusuna deneyimli bir aday olarak şöyle bir cevap verebilirsiniz;

“Hem sizin anlattıklarınız hem de benim daha öncesinde yapmış olduğum araştırmalara dayanarak, bu pozisyonda zorlu müşterileri ikna edecek, ürünler hakkında hem teknik bilgisi hem de iletişim becerileri ile yüksek satış performansı gösterecek bir satış temsilcisi arıyorsunuz. Daha önceki işlerimi düşündüğümde bu ve benzer pozisyonlarda 2 yıllık iş deneyimine sahibim ve bugüne kadar çalıştığım 2 şirkete de çok önemli katkılarım olduğunu düşünüyorum. Hatta son şirketimde 6 ay boyunca şirketin en çok satış yapan çalışanlarından biri oldum ve en yüksek primi yaparak 3 kez ayın prim şampiyonu olarak ödül aldım. Bu anlamda şirketinizde de fark yaratacağıma inanıyorum.”

Örnek cevaptan da anlaşılacağı üzere cevabınızı verirken önce pozisyonun ihtiyacının ne olduğunu anladığınızı belirtebilirsiniz. Ardından da kendi bilgi ve becerinizi ön plana çıkarıp etkili örnekler (kanıtlar) ile destekleyerek mülakatçıyı etkiniz altında bırakmaya çalışmalısınız. Böylece aranan özelliklerle sizin yetenek ve deneyimleriniz eşleşmiş olacak.

#2. Peki, gelin bir de yeni mezunlar için neden sizi tercih edelim sorusuna cevap hazırlayalım:

Yeni mezunların da mülakatta neden seni seçelim sorusu ile karşılaşma ihtimali var. Ancak, yeni mezun adaylar için bu soru nispeten daha zor bir sorudur. Deneyimli adaylar sektör bilgileri, teknik yetkinlikler, tamamladıkları projeler anlamında daha dolu oldukları için kolayca bu soruyu cevaplayabilirlerken yeni mezunlar için durum pek kolay değildir. Onların odaklanması gerektiği güçlü yönleri ise ağırlıklı olarak eğitimleri, okul projeleri, klüp faaliyetleri, stajları, yurtdışı deneyimleri gibi konulardır. Yeni mezunlar için sizi  neden işe almalıyız sorusuna örnek cevap şu şekilde olabilir;

“Yeni bir mezun olmama rağmen, eğitimlerim, derslerim, proje ve sertifikalarımla bu pozisyonun gereklerini karşıladığına inanıyorum. Bu iş sıkı çalışmayı ve zorluklarla baş etmeyi gerektiren bir iş. Önceki stajımdaki zorlukları ve özellikle gönüllü olarak çalıştığım projede de karşılaştığım zorlukları pes etmeden aşmış bir olarak pozisyon gerektirdiklerini yerine getireceğime gönülden inanıyorum. Sahip olduğum kısa ama yoğun deneyimlerimi ve teknik bilgilerimi kullanabileceğim bundan daha güzel bir iş fırsatı olduğunu düşünmüyorum.”

Mülakat sorusu örnek cevabımızdan da göreceğiniz üzere 3 adımlık taktiğimiz ile cevabımızı oldukça etkileyici bir şekilde yine vermiş olduk. Siz de bu kurguyu kendi durumunuza özgü şekilde tasarlayıp neden sizi seçmeliyiz sorusuna alternatif cevaplar üretebilirsiniz.

DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

İş görüşmesinde neden seni seçelim sorusuna cevap verirken bu küçük notları da aklınızda tutmanız için buraya not olarak yazıyorum;

2 Dakikanız Var: Süre olarak 2 dakikayı geçmeyen bir cevap vermekte fayda var çünkü mülakatçının uzun verilen bir cevabı bekleme sabrı olmayabilir. Ayrıca genel olarak başarılarınızdan bahsedeceğiniz bu cevabın karşınızdakini sıkabileceğini unutmayın.

Pozisyonu Tanımak En Önemli Şey: İlk olarak mülakat öncesi hangi pozisyona başvurduğunuzu, pozisyonun ne gibi gereklilikleri olduğunu çok iyi bir şekilde analiz etmiş olmanız gerekli. Eğer bunu yapmazsanız, hedefe nişan almadan ateş eden bir silahşordan farkınız kalmaz (tabi hedefi görmeden vurma yeteneğiniz varsa iş değişir).

Ne Yapmak İstediğinizi Değil, Ne Başardığınızı Anlatın: Sizi niye işe alması gerektiğini öğrenmek isteyen bir mülakatçıya ne yapmak istediğinizi anlatmaktan çok, neler başardığınızı ve o pozisyona ne gibi katkılarınızın olacağını anlatmanızda daha fazla fayda var.

Dürüst Olun:  Neden seni seçelim sorusuna cevap verirken yalandan uzak durup dürüst bir cevap verin! Küçük yalanlardan bir şey olmaz diyebilirsiniz ama o işler öyle olmuyor. Eğer mülakatçı verdiğiniz cevabın detaylarına inmeye başlarsa bu sizin için pekiyi olmaz. Doğruları söylemediğinizi işe alım uzmanı kısa sürede fark edebilir. Çünkü onların işleri budur.

Heyecanınızı Yansıtın: Sizi niye işe alması gerektiğini açıklarken işe alım uzmanını ikna etmeye yönelik heyecan verici cümleler söylerken mimikleriniz, tavırlarınız, duruşunuz da bu heyecanı muhakkak göstersin. Ben buna çok inanıyorum arkadaşlar, girdiğim iş görüşmeleri içinde karşımda verdiği cevapları heyecanla veren adaylar olunca ben de büyük bir heyecan yaşıyorum ve o kişiye daha fazla inanıyorum. Eminim diğer işe alım uzmanları da bu heyecanı yaşıyordur.

YOUTUBE VİDEOMUZU İZLE!

Sizi neden işe alalım sorusuna etkili bir cevap vermek isteyenler, makalemizi okumak yerine youtube videomuza da göz atabilirler.

Yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Mülakat sorularıyla ilgili yeni yazılarımızı da kaçırmayın. Mülakat ruhunu en iyi şekilde anlamanız için olabildiğince detaylı anlatmaya çalışıyoruz.

Youtube kanalımıza da abone olmayı unutmayın, en yeni videolarımızdan böylece haberdar olmuş olursunuz. Videoların yorum bölümünden sorularınızı da sorun. Oradan gelen soruları telefonla cevaplamak çok kolay olduğu için hızlıca dönüş yapıyorum. Hepinize başarılar dileriz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler