Alan Seçimi Nasıl Yapılır?

Alan seçimi üniversite sınavında başarılı olmanız için çok kritik bir aşama. Peki, etkili bir şekilde alan seçimi nasıl yapılır? Alan seçimi testimiz sizi bekliyor.
alan seçimi nasıl yapılır
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

Alan seçimi, üniversite sınavında başarılı olmanız için çok stratejik bir adım. Peki, bu adımı en doğru şekilde nasıl gerçekleştebilirsiniz. Alan seçimi nasıl yapılır sorusuna aşağıdaki anketimizle cevap arıyoruz. Bu konuda size yardımcı olabilmek amacıyla kısa bir test hazırladık.  Hazırladığımız teste ek olarak alan seçimiyle ilgili önemli taktiklerimizi de sizlerle birazdan paylaşıcaz.

Başlamadan önce küçük bir hatırlatma. Bilenler biliyor Youtube kanalımızda kariyer yolculuğunuza dair işinize çok yarayacak içerikler üretiyoruz ve bu içerikleri anasayfamızda konularına göre listeliyoruz. Üniversite hazırlığı ile ilgili videolar, meslek testleri, sayısal, eşit ağırlık sözel gibi alanlardaki bölüm analiz videolarımız, üniversite ve şirket analizleri, iş ararken hayatınızı kolaylaştıracak CV hazırlama ve mülalat taktikleri gibi birçok konuda ürettiğimiz videolar ile kariyeriniz boyunca yanınızdayız. Bu içerikleri kaçırmamak için kanala abone olup, bildirim zilini de açmayı unutmayın.

Ayrıca, kanalımızdaki tüm testlere buradaki meslek testleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Alan Seçimi Nasıl Yapılır Testi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Alan seçimi testi, 12 sorudan ve toplamda 50’den fazla şıktan oluşmaktadır.  Testimizde birçok farklı parametre dikkate alınmaktadır (mevcut başarılı olduğunuz dersler, ilgi alanlarınız, vb.)

DİKKAT: Bu testi cevaplarken dikkat etmeniz gereken bazı prensipler bulunmaktadır:

  1. Bu test yaklaşık 3 dk ile 5 dk arasında sürmektedir.
  2. Lütfen her bir soruyu dikkatlice okuyarak cevap veriniz!
  3. Kararsız kaldığınız durumlarda size en yakın olan cevabı seçiniz!
  4. Çıkan sonucu dikkatlice okuyunuz! 

Testi çözmeye hazır mısınız?

Hazırsanız Teste Başlayabilirsiniz!!!

[show-quiz id="1852" title="Alan Seçimi Testi"]

ÖNEMLİ NOT: Kişilik tipinizi belirlemeye yönelik hazırladığımız diğer meslek testimizi de hala çözmediyseniz çözmeyi unutmayın!  

Alan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğunuz bildiği üzere şu anki sınav sistemi iki ana yapıdan oluşuyor, TYT ve AYT. TYT’de yani Temel Yeterlilik Testi’nde tüm temel derslerden, Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorumlusunuz. AYT’de yani Alan Yeterlilik Testi’nde ise odaklandığınız alandaki yani sayısal, eşit ağırlık ya da sözel alandan hangisine odaklandıysanız onlara yönelik dersleri çözüyorsunuz. Bu arada yabancı dil alanı için YDT diye ayrı bir yabancı dil testi söz konusu eğer dil alanına odaklandıysanız da AYT değil de bunu çözüyorsunuz. Sonuç olarak sayısal, eşit ağırlık, sözel ve dil olmak üzere 4 ana alanımız var ve ilgili alanda alacağınız puanlar ile tercih edebileceğimiz  farklı farklı bölümler var.

Peki, bu alanlar neden var arakdaşlar? Meslekler neden farklı alanlara bölünüyor. Bunun temel mantığını anlamak gerekli.

Arkadaşlar temelde her mesleğin ağır bastığı yetenek ya da yetkinlik seti vardır. Bu da mesleklerin belli başlı dersler etrafında yoğunlaşmasına sebep olur. Örneğin sayısal alandaki mesleklere şöyle baktığımızda mühendislik, tıp, mimarlık, ve tüm diğer sayısal bölümler analitik düşünmenin önemli olduğu, sayılarla uğraşmayı gerektiren, matematik, fizik, kimya ve biyoloji üzerine kurulu meslekler grubudur. Tabi bu demek değildir ki bu kişiler hiç Türkçe, tarih, coğrafya bilmeyecek, elbette bilmeleri avantaj. Ancak ağırlık ve öncelikli olan sayısal derslerdir, sayısal dersleri kötüyse mesleğin kendisini yapması çok zorlaşır. Bu nedenle sayısal dersleri iyi olanların seçtiği bir alan ortaya çıkmış olur ve buna da sayısal alan denir.

Aynı şey diğer alanlar için de geçerlidir. Diyelim ki işletme bölümü neden eşit ağırlık altında, hem içinde sözel yetkinlikler hem de analitik düşünme bir arada olduğu bölümdür. Tabi ki bir mühendis kadar sayısal zeka gerektirmiyor, fizik kimya ile işi olmuyor bir işletme okuyacak kişinin ama yine de matematik temelli bir sayısal zeka, analitik düşünmeye sahip olmaları başarılı olmaları için çok önemli. Ya da sözel alanda gazetecilik bölümünde sözel yetenek, yazı yazma yeteneği öne çıkıyor, mesela bu yetenekler sayısaldaki tıp öğrencisine göre bu bölümler için kat be kat önemli oluyor. Yani meslekler için ağırlıklı olarak önemli dersler neler ise alanlar da bunlar etrafında bölümlenmiş vaziyette. Çünkü varsayım şu: bu mesleklerde başarılı olabilmeniz için bu mesleklerle çok ilgili olan derslerde de başarılı olmalısınız.

Peki, Meslek Seçimi Nasıl Yapılır

Alan seçimi temelde iki ana yapının bileşiminden oluşuyor arkadaşlar.

Bu iki ana yapının biri güçlü olduğunuz derslerdir. Az önce söyledik zaten, alanlar belli dersler etrafında gruplaşmış vaziyette. Örneğin sayısal alan için hangi dersler krtik. Fizik – kimya – biyoloji – matematik.. Hepsinde çok iyi olmanız mümkün olmayabilir ancak ağırlıklı olarak bu derslerde iyi iseniz eksik kalanları da tamamlayıp sayısalda çok iyi seviyeye yükselebilirsiniz. Ya da benim gibi fen derslerinden hiç hazetmez matematik ile sözel derslerde daha iyi olabilirsiniz, bu da size eşit ağırlık bölümünün kapılarını açar. Eğer matematik dahil tüm sayısal derslerle neredeyse hiç aranız yoksa, hatta nefret ediyorsanız ve sözelde iyi iseniz ya da dilde, sözel veya dil alanlarına yönelebilirsiniz. Kısaca güçlü olduğunuz dersler alan seçiminde en önemli boyuttur.

İkinci boyut ise hayal ettiğiniz meslektir. Yani yapmak istediğiniz mesleği ya da alternatif mesleklerinizin ne olduğudur. Hayal ettiğiniz meslek sayısaldaysa onu dikkata alırsınız, eşit ağırlıktaysa onu dikkate alırsınız alan seçiminde. Tabi meslek seçimi hiç kolay değil, hayal ettiğiniz mesleği belirlemenin motivasyon için çok büyük öneme sahiptir. Biz bu konuda size yardımcı olmak için birçok meslek testi hazırlamış, birçok bölümü derinlemesine analiz etmiştik, meslek seçimi için muhakkak onlara göz atın.

Bir meslek testi çalışmasının daha sonuna geldik. Sorularınız olursa videomuzun yorum bölümüne yazmayı unutmayın. Hemen hepsini cevaplamaya çalışıyoruz. 

Hepinize kariyer yolculuğunuzda sonsuz başarılar dileriz. Hoşçakalın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler