Gıda Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar

Sürdürülebilir bir hayat için gıda tedariğinin önemi çok büyük. Gıda ve içecek sektörlerinin büyüklüğünü düşündüğümüzde gıda mühendisliği mezunlarına olan ihtiyaç da gün geçtikçe artıyor. Peki, gıda mühendisleri hangi şirketlerde çalışıyor?
Gıda mühendisliği Ne İş Yapar
LinkedIn
Email
Facebook
Twitter

Sağlıklı beslenmenin ve gıda tedariğine ulaşabiliyor olmanının önemini zor dönemlerde çok daha fazla hissediyoruz. Bugün sizlere temel amacı insanoğlunun sağlıklı beslenmesi olan bir mühendislik bölümünü analiz edeceğiz, gıda mühendisliği.

Yüzyıllar öncesine kıyasladığımızda gıdaya ulaşmak ne kadar kolaylaştı değil mi? Dondurulmuş gıdalardan, toz haline getirilmiş besinlere, ürünün türüne göre özel olarak paketleme yöntemlerinden, devasa üretim yapmayı sağlayan üretim tesislerine, en ücra köşeye kadar ulaştırılabilen güçlü tedarik zinciri yönetiminden, gıdaların en sağlıklı koşullarda saklanmasına kadar gıda mühendisleri hayatımızı etkileyen çok önemli işlere imza atıyorlar.

Peki, Türkiye’de gıda mühendisliği iyi bir tercih mi, üstelik bir gıda mühendisi sadeca gıda sektöründe mi çalışıyor? Bu ve benzeri sorulara yanıt vermek için tıpkı diğer bölüm analiz videolarımızda kapsamlı bir şekilde yaptığımız gibi gıda mühendisliği bölümünü de derinlemesine analiz ettik. Bu doğrultuda gıda mühendisliği mezunları ne iş yapar, ülkemizde iş piyasası nasıldır, mühendis maaşları ne durumdadır, yurtdışı alternatifleri var mıdır, bölümün geleceği nasıldır gibi önemli soruların cevaplarını kapsamlı araştırmamız neticesinde detaylıca vericez. Ayrıca, her zamanki gibi bu bölümü de 3 ana kriterimiz üzerinden puanlicaz.

Peki öyleyse hazırsanız, başlıyoruz. Başlamadan önce küçük bir hatırlatma. Bilenler biliyor Youtube kanalımızda kariyer yolculuğunuza dair işinize çok yarayacak içerikler üretiyoruz ve bu içerikleri anasayfamızda konularına göre listeliyoruz. Ayrıca, kanalımızdaki tüm testlere buradaki meslek testleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Gıda Mühendisliği Mezunlarının Çalıştığı Sanayi Kuruluşları

Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında gıda ve içecek şirketlerinin listesi şu şekildedir;

Gıda mühendisliği

Peki, Bizim Araştırdığımız Gıda Mühendisliği Mezunları Nerede Çalışıyor?  

Bölüm analizlerimiz kapsamında araştırdığımız Gıda Mühendisliği mezunları peki hangi şirketlerde çalışıyor? 

Şirketlerin isimleri şu şekilde;

Gıda Mühendisliğinin Geleceği Nasıldır?

Bu mesleğin geleceğine dair genel görüşler neler bunu vurgulayalım.

İlk olarak gıda insanlığın ayrılmaz bir parçası. İnsanlar her zaman gıdaya ihtiyaç duyacak. Üstelik bu ihtiyaç yaşanan krizler ve artan nüfus ile gün geçtikçe daha da artacak. Bu da gelecekte mevcut gıdayı arttırma ve mevcudu daha iyi kullanmaya yönelik gıda mühendislerine daha da ihtiyaç olacağını işaret ediyor. Üstelik göstergeler diyor ki gelecekte gıda daha da çeşitlenecek, spesifik gruplara, ihtiyaca özgü ürünler oluşturulacak. Bu da uzmanlaşmayı arttıracak.

Dünyanın önünde bulunan en büyük engellerden biri ise elbette sürdürülebilirlik. Gıda mühendislerine dünyanın sürdürülebilir bir yer olabilmesi için daha fazla sorumluluk düşecek. Gıda sektörünün daha sürdürülebilir hale getirilmesi şart. Örneğin Dünya Kaynakları 2015 Raporunda sunulan, 2010’daki araştırmalarına göre gıda sektörü sera gazlarının %24’ünden sorumluyken ve global su kullanımının %70’ini kullanıyor.

Akademisyen Rayner’a göre, Gıda sektörlerinde inovasyon eskisine göre daha önemli hale geliyor. Diabet, obezite, kanser gibi hastalıkların önüne geçmeye yönelik sağlıklı beslenmenin merkezinde gıda sektörünün sunacağı inovatif ürün çözümleri yer alıyor. Rayner diyor, insanlık arabasız yaşayabilir, telefonsuz bilgisayarsız yaşayabilir ancak sağlıklı gıda olmadan yaşaması söz konusu bile değil. Maslov ihtiyaçlar hiyerarşisinin temelini etkileyen bir meslekten bahsediyoruz desek yeridir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler